Aktuality

Z USA preniesla skúsenosti do Dobšinej

 

Na poschodí budovy na ulici SNP už mnohí obyvatelia postrehli nové podniky, ktoré sa ihneď stali veľmi vyhľadávanými. Dnes sa spoločne pozrieme na Mandalu, ktorú prevádzkuje sympatická Dobšinčanka, Štefánia Nohavičková, ktorá s v týchto dňoch chystá na úlohu mamičky.

Ako sama hovorí, všetky skúsenosti, ktoré nadobudla za roky strávené v Spojených štátoch amerických (USA) sa rozhodla priniesť práve do Dobšinej, svojho rodiska, kde sa snaží pomôcť všetkým, ktorí pomoc potrebujú. Po štúdiách doma odišla za „veľkú mláku“, kde sa začal jej životný príbeh.

„Do USA som išla za účelom naučiť sa jazyk. Išla som tam ako oper-ka, lebo bola to v tej dobe najľahšia cesta ako dostať víza. Čo život zariadil, tak som sa spriatelila s rodinou, v ktorej som bývala. Tá pani si išla vlastnými životnými cestami a vyvinulo sa to tak, že potrebovala pomoc pri zakladaní štúdia pilates. Mala k tomu malého synčeka, prechádzala rozvodom a tak sme sa dohodli, že jej začnem pomáhať jednak s drobcom, ale aj so štúdiom a budem môcť chodiť na vysokú školu. To som samozrejme prijala.“ Spomína si s úsmevom na prvé začiatky, kde sa začala jej dlhodobejšia púť.

„Začala som chodiť na vysokú školu s odborom psychológia, ale nenapĺňalo ma to. Na univerzite, kde som študovala bola možnosť vytvorenia vlastného odboru, ak si to študent obhájil, prečo mu nevyhovujú ponúkané odbory školy. Ja som si to obhájila a začala som študovať alternatívnu medicínu a wellness. Toto sa mi podarilo úspešne skončiť a ešte počas štúdia som začala navštevovať program v rámci miestneho zdravotného strediska, ktorý ponúkal prednášky a kurzy v oblasti alternatívnej medicíny, jogy, tai-chi, homeopatie, či tradičných čínskych a indických medicín.“ Aj to podľa slov Štefánie jej pomohlo osobne z dôvodu vzdialenosti od domova , ale aj rozšírenia si obzorov.

„Keď som spromovala, tak som dostala ponuku od riaditeľky spomenutého centra, či nechcem byť jej asistent. Začala som teda pracovať pre to zdravotné stredisko ako jej asistent, kde sme vlastne koordinovali tieto programy pre študentov. Chodila som po rozličných školách a triedach, kde som robila prednášky na témy ako si pomôcť pri strese, prípadne čo robiť a ako znížiť hladinu stresu. Popri tom som si začala robiť aj tréning jogy, ktorá ma z tých alternatívnych modalít upútala najviac. Prešla som od základu až po jogu chikitsa, čo je vlastne terapeutická joga a celé to trvalo tak päť rokov. V rámci programu, kde som pracovala som následne začala jogu vyučovať a tiež aj na rôznych nemocniciach. Na západe sa dáva veľký dôraz na preventatívnu medicínu.“ Uzatvára Štefánia svoje bohaté skúsenosti. Onedlho nasledoval návrat domov.

„Po 11.-nástich rokoch, ktoré som strávila v USA, vďaka svetovej kríze a aj iným okolnostiam bol program, pre ktorý som pracovala zrušený. Prácu som síce mala, ale už ma tak nenapĺňala, takže som sa rozhodla, že asi je čas ísť ďalej a vrátila som sa späť domov. Myslela som si, že prinesiem niečo, čo som sa naučila tam, aj sem a vyskúšam nové prostredie a ako zareagujú ľudia.“ Dokončila pre náš portál budúca mamička a majiteľka prevádzky Mandala na ulici SNP 557 Štefánia Nohavičková. V samotnej prevádzke nájdete kompletné zariadenie a služby, ktoré využívajú prírodné produkty a formou alternatívnych metód pomáhajú zmierniť, či odstrániť rôzne ochorenia. Komplexné informácie o Mandale si môžete prečítať vo forme dokumentov pod príspevkom. 

Rozhovor & foto: Redakcia MD

Otváracie hodiny                                                                  Ponuka služieb

{gallery}foto_kultura/steva_nohavickova{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »