Z činnosti terénnej sociálnej práce v Dobšinej

V našej práci sa v priebehu minulých mesiacov udialo niekoľko zmien, a to presťahovanie kancelárie TSP na Zimnú ulicu 126, tam kde sídli aj Mestská polícia a UPSVaR. Naša kancelária je na prízemí a je priestorovo vhodnejšia na vykonávanie našej práce. Okrem toho k nám pribudla ďalšia terénna sociálna pracovníčka Bc. E. Špinerová, ktorá u nás začala pracovať dňa 1.5.2015. V súčasnej dobe máme evidovaných už 1052 klientov a počet klientov nám stále stúpa, čo súvisí  s narastaním rôznych sociálno-patologických javov v našom meste, hlavne výskyt  rodičov, ktorí zanedbávajú svoje rodičovské povinnosti , a s týmto súvisiace ďalšie problémy ako záškoláctvo, maloleté matky, časté striedanie partnerov, priestupky detí a pod. Často riešime zložité prípady maloletých detí,  ktoré zanedbávajú vlastní rodičia.

U týchto detí  začnú v období dospievania prvé problémy, začnú chodiť poza školu, nájdu si partnera,  pretože sa chcú oslobodiť od rodiny, často mnohopočetnej,  a problémy narastajú.  Z našich skúseností uvediem, že problémy vo výchove dieťaťa nastanú v období puberty.  Ak dovtedy boli vo výchove dieťaťa medzery, v období dospievania už dieťa nerešpektuje a dokonca sa snaží rodičom vo všetkom oponovať a nepozná hranice. Toto je len časť našich problémov, s ktorými sa dennodenne stretávame, prípady, ktoré riešime sú často zložité a náročné, a niekedy máme pocit že sú neriešiteľné. Napriek tomu sa tejto práci venujeme zodpovedne a s cieľom zlepšiť životnú úroveň v našom meste.

Z našej činnosti by sme radi upozornili  hlavne na  spoluprácu  so Slovenským Červeným krížom  a oddelením sociálno-právnej ochrany a kurately v Rožňave, kde  sme pomohli rodine s 3 malými deťmi pri vybavení nákupu plienok zdarma na celý rok vo forme poukážok .Určite chceme spomenúť  i na akcie uskutočnené v poslednom období ako ďalšia spolupráca  so Slovenským Červeným krížom, kde  nám SČK poskytol charitatívne balíčky do 20 rodín v hmotnej núdzi, ktoré sme vybrali  po našej starostlivej úvahe.

Ďalšou  akciou bolo dňa 21.8.2015 nočné šetrenie v spolupráci s Mestskou políciou na návrh náčelníka Mestskej polície pána Michala Gergoša. Šetrenia sa zúčastnil aj v rómsky vajda Marián Bubenčík.  Išlo tu hlavne o kontrolu využívania dávok a príspevkov na zákonom stanovený účel. V budúcnosti plánujeme pokračovať v tejto činnosti i naďalej. Poslednou veľmi  vydarenou akciou  bola i účasť na Detskej športovej olympiáde uskutočnená 25.8.2015 ,kde sme boli srdečne pozvaní ako hostia, organizovaná Komunitným centrom Dobšiná.

Kolektív TSP Dobšiná