Z činnosti sociálnej práce mesta Dobšiná

Vzhľadom na sociálnu štruktúru obyvateľstva mesta Dobšiná, sociálnu prácu zabezpečuje viacero subjektov. Na MsÚ pracujú dve stále sociálne pracovníčky, terénnu sociálnu prácu zabezpečujú traja terénni sociálni pracovníci a jedna terénna pracovníčka a komunitnú prácu zabezpečuje komunitné centrum. Náplň práce je u každého subjektu iná, napriek tomu sú všetky vzájomne prepojené a za najdôležitejšie sa považuje ich spolupráca. Okrem bežnej agendy spomenieme niektoré špecifické činnosti, ako napr. kontrola užívania nízkoštandardných bytov v novopostavených bytových domoch na Dedičnej ulici v Dobšinej.

Hlavné kontroly sú pravidelné a robievajú sa v spolupráci s MsP Dobšiná. Zúčastňujú sa ich aj primátor alebo prednosta MsÚ,  pracovníčka sociálneho oddelenia, pracovníčka oddelenia správy majetku a vajda. Bežné kontroly a usmerňovanie nájomníkov bytov sa vykonávajú každodenne a robia ich pracovníci terénnej sociálnej práce a vajda. Cieľom je zabrániť zdevastovaniu mestského majetku tak ako sa to stalo v starých bytovkách.

Okrem tejto aktivity sa pravidelne koná charitatívna zbierka použitého oblečenia  a niekedy aj nábytku. Oblečenie a nábytok získavame od občanov nášho mesta a často nám ponúkne pomoc riaditeľka Krízového centra Dominika, p. Kubalová, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Veci z charitatívnej zbierky rozdeľujeme priebežne podľa konkrétnych potrieb sociálne odkázaných občanov.

Ďalšia špecifická činnosť je divadelný krúžok terénnej sociálnej práce, pod vedením Mgr. Matúša Gala. Je to veľmi dobrý spôsob, ako pracovať s mládežou a budovať v nej sebavedomie, komunikačnú schopnosť a naučiť sa prezentovať sám seba. Z posledných akcií bol veľmi vydarený fašiangový karneval, ktorý sa konal v kultúrnom dome. Cieľom akcie bolo nielen ukázať masky ako také, ale zároveň poukázať na rôzne sociálno-patologické javy, ktoré sa vyskytujú v našom meste. Sociálne pracovníčky sa  predviedli v maskách napr. záškoláčky, mladistvej matky, úžerníka a pod.  Bola to veľmi vydarená akcia.

Všetky spomenuté subjekty majú veľmi dobrú spoluprácu a snažia sa čo najefektívnejšie vykonávať toto povolanie a okrem bežných pracovných povinností robia aj iné činnosti, ktoré nemajú v náplni práce s cieľom skvalitňovať vzájomné spolunažívanie skupín obyvateľstva.

Mgr. Anna Wágnerová