Z azyláku má byť mestské múzeum

Založením domu histórie či múzea v Dobšinej sa vedenie mesta zaoberá už niekoľko rokov. Mestu podobné zariadenie chýba a tak sa často stáva, že cenné exponáty, ktoré by mali byť vo vitrínach chátrajú v pivniciach domov, kde sa ich silou vlastnej vôle a vynaložených prostriedkov snaží uchovať zopár dobrodincov. Na minuloročnom zasadaní mestského zastupiteľstva konanom v júni sa do programu dostala aj táto téma. Za účasti členov Klubu histórie v Dobšinej vystúpila Anna Gömöryová, ktorá mala pripravený celý projekt na zriadenie tejto inštitúcie. Dom histórie bol vtedy plánovaný za úvahy existencie výpisu z ústredného zoznamu pamiatkového fondu, kde budova na Zimnej ulici číslo 125 patrí medzi chránené pamiatky. No aj napriek tomu je vo vlastníctve Východoslovenských elektrární. Po odkupe sa mala stať novým historickým centom.

“Skladové priestory by sme využili ako archív. Najväčšia miestnosť by sa mohla využívať ako zasadacia spoločenská miestnosť pre  využitie občianskych združení podľa záujmu. Zatiaľ máme záujem od Klubu histórie, Karpatskonemeckého spolku, Jednoty dôchodcov a Poľovného združenia,” uviedla Anna Gömöryová. Mestské zastupiteľstvo tento návrh vtedy  uzavrelo s tým, že berie informáciu o možnosti kúpy meštianskeho domu na Zimnej ulici na vedomie a uložilo prednostovi mestského úradu, Stanislavovi Holienčíkovi vyčísliť náklady na prevádzku a primátorovi mesta Karolovi Horníkovi (Smer-SD) odporučilo nájsť prostriedky mimo rozpočtu mesta na kúpu tejto budovy.

Na minulom zastupiteľstve, ktoré sa konalo v stredu 26. Septembra sa ale situácia úplne zmenila. V rozpočte mesta sa náhle objavila navýšená suma na kúpu budovy, no už nie predtým spomínanej nehnuteľnosti, čo sa podľa informácií nepozdáva Klubu histórie. Primátor Dobšinej Karol Horník (Smer –SD) povedal: „Boli sme sa pozrieť aj v Azylovom dome a prešli sme všetky priestory. Tieto priestory myslím si, že v plnej miere vyhovujú tomuto účelu zriadiť múzeum, kde by sme prezentovali históriu, ale aj súčasnosť mesta. Takže tie peniaze, ktoré by sme vrazili do kúpy objektu na Zimnej ulici, tak vieme vraziť ihneď na rekonštrukciu. Ak je tu ale informácia, že je tam narušená statika, tak pozveme odborníka, aby to posúdil“.

Zástupkyňa primátora PaedDr. Anna Klausmanová taktiež potvrdila, že sa mestská rada dohodla na tom, že odborník posúdi celkový stav tejto budovy a preto  pri druhej úprave rozpočtu položku na kúpu budov nechali nezmenenú, pretože ak by to bolo aktuálne vedeli by prostriedky presunúť na opravu Azilového domu.  Primátor Dobšinej Horník dodal: “Sám som na vtedajšom zastupiteľstve navrhol, aby som bol poverený nájsť peniaze na kúpu tohto objektu. Peniaze sú, vidíte, ale myslím si, že z ekonomického a pragmatického hľadiska by bolo oveľa hospodárnejšie ich využiť priamo už na rekonštrukciu budovy, ktorá je naša a nemusíme ju kupovať.“ Priblížil ciele primátor mesta a povedzme, že ide presne o 65 000 eur, ktoré sú určené na nákup, prípadne opravu nehnuteľností. Kompletné video z tohto bodu rokovania vám prinášame pod článkom.

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} vHXK5StYmS8 {/youtube}