Šport

XI. ročník Memoriálu Rudolfa Andogu – maratón nad Guglom

 

Svahy Dobšinského kopca –Gugel patria medzi najlepšie svahy na lietanie rádiom ovládanými modelmi lietadiel vetroňov všetkých kategórií. No lieta sa tu najmä kategória svahových vetroňov  F3F FAI.V štvrťstoročnej histórií organizácie súťaží sa tu nestalo ani raz, aby sa súťaž kvôli podmienkam neukončila .Tak tomu bolo aj počas prvého októbrového víkendu ,keď v sobotu ráno po príchode na Gugel o siedmej fúkal vietor južného smeru o sile 5 metrov za sekundu, čo naznačovalo, že to bude perfektné. Do príchodu súťažiacich pilotov organizátori všetko pripravili, aby sa mohlo začať lietať tak, ako to predpisovali propozície, čiže o 9.30 hod. Na súťaž sa prezentovalo 12 pilotov zo Slovenska a Poľska. Títo piloti si prišli uctiť už po 11-stykrát pamiatku vynikajúceho modelára Rudolfa Andogu. Súťaž sa začala presne o 9.30 nešťastným letom pilota z Poľska W. Huziora, ktorý nezvládol svoj model a havaroval. To bola jediná havária počas súťaže. Podmienky na lietanie boli vynikajúce, veď vietor o sile 5 – 12 metrov za sekundu predpokladal aj dobré výsledky.

Počas soboty sme odlietali 18 letových kôl. Nedeľa nás privítala slabším vetrom ale v norme, tak sme pridali ďalších 10 kôl, čiže spolu sa odlietalo 28 kôl, čo v histórii lietania kategórie F3F (lieta sa od roku 1978) sa nepodarilo nikde  na Slovensku. Dosiahnuté letové časy sú porovnateľne s hociktorou súťažou vo svete!! Najlepší  čas súťaže zaletel v poslednom kole celkový víťaz súťaže V.ŠIMO, Majster SR pre rok 2015 z Ružomberka, ktorý ma hodnotu 37,51 sekúnd na báze 1000 metrov. Druhý skončil Ľ.Ivan z Nitry a tretí bol K.Mrva z Ružomberka. „Domáci piloti“ M. Tkáčik bol štvrtý a Š.Andoga  šiesty. Celkovo bolo uskutočnených 336 letov, počas ktorých bolo zaletených 112 časov pod 50 sekúnd. Celkom na súťaži lietalo 12 pilotov -8 pilotov zo Slovenska a 4 piloti z Poľska.  Pilot Bartek PANIKOW- SKI pricestoval  až z Waršavy. Organizátori ďakujú všetkým zúčastneným za účasť. Riaditeľ súťaže ďakuje rozhodcom M. Vápeníkovi, F. Andraščíkovi, Š. Račkovi a M. Božokovi  za perfektne zvládnuté úlohy počas celej súťaže.

Mgr. Štefan Andoga, foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »