Výstavba štandardných nájomných bytov v Dobšinej sa stáva realitou!

Mesto Dobšiná prostredníctvom miestnych novín a webového sídla zverejnilo v prvej etape dotazník o záujem nájomných bytov, ktorý občania mohli odovzdať do 31. decembra 2015 na Mestskom úrade. Veci sa ujal aj projektant, ktorý predstavil verejnosti na svojich návrhoch podobu samotných obytných domov. Mestským poslancom bol následne prezentovaný zámer výstavby dvoch obytných domov s podmienkou súhlasu a podania žiadosti o poskytnutie dotácie na ich výstavbu. Financovanie projektu výstavby v Dobšinej má byť kryté dotáciou a úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Objekty dvoch nájomných bytových domov v každom s 10 bytovými jednotkami bežného štandardu by sa mali nachádzať v západnej časti mesta Dobšiná, pri futbalovom štadióne a ich výstavba je plne zahrnutá v súlade s Územným plánom mesta. Nájomné bytové domy majú byť štvorpodlažné, bez suterénu, so sedlovou strechou. V každom obytnom dome sa počíta aj s jedným bezbariérovým bytom. Samozrejmosťou bude aj parkovacie miesto ku každému bytu.

Pre Dobšinčanov prinášame dobrú správu v podobe schválenia žiadosti o financovanie  tejto výstavby, ktorá v meste nemá obdobu už dlhé desaťročia.  V rámci hodnotiaceho procesu žiadosti o výstavbu nájomných bytových domov s prislúchajúcou technickou vybavenosťou v blízkosti križovatky ulíc Rybárska a Hronská poskytlo na sklonku mesiaca september 2017 Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) kladné stanovisko.

Mesto Dobšiná doplnilo žiadosti uznesením Mestského zastupiteľstva, kde mesto deklarovalo zabezpečenie realizácie projektu výstavby nájomných bytov formou dotácie a úverových zdrojov. Tie by predstavovali 30% dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR a 70% úverové zdroje zo ŠFRB. S úrokovou sadzbou 0%. Celková suma projektu výstavby činí 1 218 337,20 eur.  Mestský nájomný byt musí zostať nájomným po dobu minimálne 30 rokov a potom ho bude možné odkúpiť nájomcom do vlastníctva za zostatkovú hodnotu. Obyvatelia, ktorí prejavili záujem o nájomný byt už v roku 2015 budú opätovne vyzvaní na potvrdenie svojho záujmu. ŠFRB predložil v týchto dňoch Mestu Dobšiná aj návrh zmluvy o poskytnutí podpory s vyššie uvedenými podmienkami.

Oslovili sme primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka, ktorý nám poskytol stanovisko: „Áno je to pravda a osobne mám z toho, že sa nám po podarilo dotiahnuť do úspešného konca aj tento projekt nesmiernu radosť. Je to ďalší dôkaz toho, že sa v našom meste nemyslí len na určitú skupinu obyvateľov. Je to možnosť získať nové bývanie za prijateľných podmienok hlavne pre mladé rodinky, ale myslelo sa aj na seniorov a dva byty sú dokonca bezbariérové. Byt ostáva mestským nájomným bytom po dobu minimálne 30 rokov a potom je možné,  po rozhodnutí mesta takýto byt získať do vlastníctva. Prirovnal by som to k bankovej hypotéke, pretože nájomca vlastne platením nájomného byt spláca. V najbližšej dobe budeme na základe podaných žiadostí oslovovať záujemcov a posudzovať na základe podmienok získania takéhoto bytu, či ich záujem je reálny. Žiadosti je samozrejme možné podávať stále,“ dodal primátor Dobšinej.

Text: Juraj Karika, foto & video: MsÚ Dobšiná