Výrub pagaštanov v mestskom parku v Dobšinej

Dňa 08. septembra 2018 došlo k výrubu dvoch kusov drevín pagaštanu konského v mestskom parku na ulici SNP v Dobšinej. Dôvodom bol ich havarijný stav. Na kmeni prvého stromu boli zreteľné devastačné poranenia, ktoré mohli mať katastrofálny dopad na zdravie a životy okoloidúcich, či nachádzajúcich sa obyvateľov v mestskom parku, rovnako tak i na majetok občanov v blízkom okolí.  Druhá drevina bola suchá, vysušená, čo po výrube preukázal i stav kmeňa, čo je možné vidieť i na priložených fotografiách. V júni tohto roku už takto jeden pagaštan padol na mostík spájajúci mestský park s budovou bývalého Komunálu.

Z tohto dôvodu bol do mestského parku privolaný arborista Ing. Trnovský, ktorý vypracoval znalecký posudok, kde zhodnotil aktuálny stav šiestich stromov z hľadiska prevádzkových rizík a zdravotného stavu na základne prístrojových vyšetrení. Vo  vypracovanom odbornom posudku navrhol výrub ťažko poškodených stromov a ozdravných ošetrení stromov s výrazným zhoršením zdravotného stavu ostatných hodnotených drevín. Žiaľ, v tomto roku dôjde k výrubu ešte jedného stromu so značným poškodením, ktorého výrub sa odkladá na jesenné mesiaci, nakoľko sa v korune stromu vyskytujú osie hniezda. O možnej náhrade drevín a ďalšom postupe vás budeme informovať.

Text: Ing. Dana Kuchárová, foto: Red. JK