Kultúra

Výročie pôsobenia občianskeho združenia Detstvo deťom

V stredu 1.2.2017 sa v priestoroch reštaurácie Tri ruže konala výnimočná večera. Presne v tento deň, ale pred štyrmi rokmi, sme sa po prvý krát stretli všetci naraz. Celé osadenstvo Detstva deťom pokope. Zakladateľky, obetavé dobrovoľníčky, všetci rodičia a deti, ktoré navštevujú rodičovské centrum Detstvo deťom.  S radosťou, a tiež neskrývanou hrdosťou, konštatujeme, že sa máme za čím nostalgicky ohliadnuť.

V roku 2013 bolo založené občianske združenie Detstvo deťom, v lete v tom istom roku sa nám podarilo získať a upraviť (väčšinou svojpomocne, s aktívnou účasťou šikovných rúk otcov a mamín z centra) priestory rodičovského centra, ktoré sa stalo našim druhým domovom. V decembri 2016 sme oslávili tri roky fungovania v týchto priestoroch.

Za tri roky sme stále zveľaďovali interiér a aj priestory dvora,  podarilo sa nám vytvoriť  veľmi užitočný Montessori kútik s rôznym materiálom, vďaka ktorému sa deti učia efektívnejšie. Naše dve kolegyne dokonca čoskoro nadobudnú osvedčenie o absolvovaní náročného kurzu Montessori pedagogiky. Na dvore rodičovského centra pribudlo krásne agátové ihrisko, kde sa deti dosýta vždy vyšantia. Napriek tomu, že sa môžeme tešiť z naozaj krásneho zariadenia, chceme zdôrazniť, že naše rodičovské centrum (RC) nie je ani jediným centom financované zo štátnych peňazí, ani z peňazí miestnej samosprávy a ani zo žiadnych projektov eurofondov. Činnosti a všetky náklady spojené s prevádzkou sú financované výhradne z dobrovoľných darov našich stálych, aj sporadických podporovateľov, vďaka sponzorom a primárne z grantov rôznych nadácií (najmä Karpatská nadácia a Goldman Sachs Gives). Touto cestou sa preto chceme z celého srdca poďakovať všetkým, ktorí čo i len malou sumou, či hračkou, oblečením, alebo zaslaním akejkoľvek inej pomoci, prispeli k tomu, aby náš domček bol tak krásnym a zmysluplným miestom. ĎAKUJEME.

Počas posledných dvoch rokov našlo v našom domčeku svoje miesto aj miestne komunitné centrum, ktorému sme vždy radi pomohli a spolupráca bola a je na vysokej úrovni.  Realizovali sme rôzne druhy výletov, exkurzií a iných dobrodružstiev, z ktorých mali radosť  všetci. Spomenieme návštevy ZOO, rôzne divadelné a filmové predstavenia,  návšteva Dobšinskej ľadovej jaskyne, návšteva kúpaliska, ale aj aktivity v RC ako Restaurant day, čítanie z knihy so Janette Maziniovou, slávnostné akadémie a iné. V tomto roku sme naše aktivity vďaka podpore Karpatskej nadácie mohli rozšíriť aj o vzdelávanie, prednášky a besedy pre mladých rodičov, ako aj pre zamestnancov a klientov komunitných centier mimo územia nášho mesta, za hranice okresu či dokonca kraja.

Dlhoročne sa snažíme aj o preventívne aktivity, aby sa mladé dievčatá nedostávali v tak útlom veku do pozície matiek, ale tiež o to, aby mamy, ktoré už v tejto úlohe sú, mohli svojim deťom zabezpečiť dobrý štart do života a hlavne vzdelávacej oblasti. Od roku 2013 sa počet ani zloženie rodín, ktoré navštevujú RC nezmenil,  stabilne centrum navštevuje 12 rodín, ktorých úsilie prináša prvé ovocie úspechov. Deti skvelo napredujú, sú koncentrované na prácu, v predškolských úlohách sa im šikovne darí a hlavne majú chuť učiť sa a radosť z dosahovania cieľov. Ich mamy a otcovia sa zo všetkých síl snažia, aby ich deti mali radostné detstvo, úspešnú cestu vo vzdelávaní a raz budúcnosť  na ktorú budú hrdí. MY všetci im veľmi držíme palce. Kto by mal záujem dozvedieť sa o našej činnosti viac, prísť na kávičku, či len opýtať sa, ako to u nás funguje, ste srdečne vítaní. Nájdete nás aj na FB stránke „Detstvo deťom“.

RNDr. Eleonóra Liptáková & Mgr. Erika Polgáriová