Aktuality

Vynovili časť evanjelického kostola

 

Evanjelický kostol je historickou pamiatkou a dominantou mesta, ktorú vidno už z diaľky. Nejeden vodič si ho všimne aj z dobšinského kopca, kde sa mu naskytne otvorená panoráma na Dobšinú a jej okolie.

Kostol samotný bol neraz útočiskom ľudí, ale aj pamätníkom dní z vpádu Turkov do Dobšinej, pričom túto udalosť dlhé roky pripomínal svojim zvonením o deviatej večer a o tretej hodine nadránom.

 

Čas sa na jeho múroch podpísal z každej zo strán, ale aj z jeho vnútra. Práve vnútro kostola teraz absolvovalo svoju obnovu v podobe vymaľovania klenieb až nad organ.

V kostole samotnom sa ešte stále nachádza rozobraté lešenie a ja som doň vstúpil po čiastočnej rekonštrukcii v sprievode evanjelického farára Mgr. Radovana Gdovína ako prvý.

„Udávané je, že kostol samotný bol postavený v roku 1480. Práve v časti, kde sa nachádzame, kde sú najstaršie fresky, je naznačované, že môže byť ešte staršieho dáta. Pamiatkari hovoria aj to, že tu pred samotným kostolom stála aj kaplnka svätého Valentína. Žiaľ nezachovala sa na to žiadna pamiatka, ale z historických análov je zrejmé, že tu naozaj niečo stálo. Je pravdepodobné, že z kapacitných dôvodov sa neskôr obyvatelia rozhodli postaviť na jej mieste terajší kostol,“ vysvetlil mi pán farár.

„V tomto roku sme obdržali prostriedky z ministerstva kultúry – z programu Obnovme si svoj dom. Vyčíslenie celých prác je 15 000 eur. Dotácia od štátu predstavovala 10 000 eur a zvyšné peniaze sme našli z vlastných zdrojov, pričom nám pomohla aj vyhlásená zbierka medzi členmi zboru. Pôvodný projekt bol ale nastavený na 48 000 eur s tým, že by sme spravili všetko. Pridelili nám žiaľ menej, ale ak bude možnosť budeme sa aj v budúcnosti uchádzať o ďalšie zdroje,“ dodal.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »