Kultúra

Výlet do historického Kežmarku a Vrbova

 

Leto je obdobie  mimoriadne vhodné na výlety. Preto sme sa aj my členovia ZO ZŤP v Dobšinej rozhodli , že 1. júla pôjdeme  na poznávací výlet do Kežmarku. Ráno sme nastúpili na „Placíku“ do autobusu a za necelé dve hodiny sme už boli pred dreveným evanjelickým artikulárnym kostolom v Kežmarku. Tu nás čakala pani sprievodkyňa so zaujímavým výkladom o histórii a výzdobe tohto jedinečného chrámu. Dozvedeli sme sa, že táto pamiatka je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pretože je jedinečným dôkazom tradičnej religióznej architektúry severozápadnej karpatskej oblasti.

Drevená architektúra kostola je postavená na spôsob kazateľských protestantských kostolov. Má centrálnu kompozíciu na pôdoryse rovnoramenného gréckeho kríža. S jej stavbou sa začalo v roku 1687 v súlade so zákonnými článkami (artikulami) Uhorského snemu v meste Šoproň v dnešnom Maďarsku. Kostol má peknú výzdobu. Na klenbe nad oltárom sú postavy štyroch evanjelistov a na klenbe lode postavy dvanástich apoštolov.  Oltár zobrazuje výjavy z kalvárie, na stranách oltára sú sochy Árona a Mojžiša. V oltárnom nadstavci je   sv. Trojica. V kostole je vzácny  dvanásť-registrový organ, ktorý zhotovil Vavrinec Čajkovský z Levoče v rokoch 1719 až 1720. Kostol doteraz  plní svoju pôvodnú funkciu, pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby a príležitostne aj koncerty.

Po prehliadke artikulárneho kostola sme sa presunuli do Nového evanjelického  kostola z roku 1894 a obdivovali tzv. eklektický sloh dánskeho staviteľa Teofila Hansena, ktorý ho pôvodne projektoval pre Orient. Preto obsahuje prvky byzantské, románske, renesančné, maurské, ba ja orientálne. Po prehliadke kostola sme sa chceli poprechádzať po historickom námestí, ale dážď zmenil naše plány. Opäť sme nasadli do autobusu a presunuli sme sa na termálne kúpalisko vo Vrbove. Nasledovala druhá časť nášho programu – relaxačná. Počasie sa umúdrilo a celé popoludnie už svietilo slniečko. Bolo nám spolu príjemne, prežili sme krásny deň, za čo  veľmi pekne ďakujeme sponzorovi.

A.L.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »