Kultúra

Výherná exkurzia do recyklačného podniku pre žiakov 8. ročníka ZŠ Dobšiná

 

Dňa 24. júna 2016 sme vyrazili na našu výhernú exkurziu, ktorú pre nás vybojovala Sarah Trochová environmentálnou súťažou Natur packu. Navštívili sme recyklačný podnik a spaľovňu KOSIT pri Košiciach. KOSIT a.s. je moderná akciová spoločnosť, ktorá na vysokej profesionálnej úrovni poskytuje komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva – zber, zvoz a zneškodnenie komunálneho odpadu, úpravu a triedenie odpadov ako aj  letnú a zimnú údržbu komunikácií. Patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností na Slovensku, zaoberajúcich sa týmto náročným a spoločensky veľmi citlivým priemyselným odvetvím.

V súčasnosti spoločnosť KOSIT a.s. poskytuje služby pre približne 260 000 obyvateľov východného Slovenska. Ročne nakladá s vyše 100 000 tonami odpadu. Od roku 2001 spoločnosť KOSIT a.s. prevádzkuje spaľovňu. Vyprodukované teplo sa využíva na vlastné účely ako aj dodáva spoločnosti TEPLÁREŇ Košice a.s. a je následne využívané na vykurovanie košickej Mestskej časti Nad jazerom. Spaľovňa odpadov rešpektuje všetky platné zákony v oblasti ochrany ovzdušia. Firma sa ďalej venuje aj výchovno-vzdelávacím aktivitám ako sú rôzne súťaže (vrchnákománia), aktivity ku Dňu Zeme, enviroshow, ekotábor, projekty atď.

V budove  centra environmentálnej výchovy sme sa zaujímavým filmom a prezentáciami zoznámili s teóriou odpadu, separovania a recyklácie. Následne na to sa žiaci zapojili do rôznych ekologicko-environmentálnych aktivít, pri ktorých sa veľa nasmiali ale aj naučili. Poslednou časťou našej exkurzie bola samotná prehliadka celého podniku. Žiaci videli obrovské haldy plastového a papierového odpadu, ktoré tam boli kamiónmi neustále dovážané. Tento odpad sa následne v halách triedil a pokračoval na recykláciu alebo do spaľovne. Na vlastné oči sme videli /na vlastné nosy cítili/ celý tento proces nakladania s odpadom.

Žiaci sa mnohému poučili a čo je asi najdôležitejšie videli, s čím všetkým sa museli títo pracovníci trápiť hoci úplne zbytočne keby sme to pred vyhodením urobili my všetci: plastovú fľašu pred vyhodením stlačiť a odkrútiť vrchnáčik, pred vyhodením papiera osobitne zabaliť farebný, biely a kartónový. Exkurzia bola veľmi pútavá a všetci dúfame, že náš prístup k nakladaniu s odpadmi bude odo dnes oveľa lepší a zodpovednejší.

PaedDr. Katarína Sadlowska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »