Krimi

Vlámali sa do domu kde urobili neporiadok

Krajský hovorca KR PZ v Košiciach Alexander Szabó nás informoval, že policajti Obvodného oddelenia policajného zboru Dobšiná vypátrali a z prečinu krádeže v štádiu pokusu spáchaný v jednočinnom súbehu s prečinom porušovania domovej slobody obvinili dvoch miestnych 15-ročných chlapcov.

Títo z 27. na 28. októbra 2012 vylomil vchodové dvere rodinného domu na Zimnej ulici v meste Dobšiná, kde v rôznych miestnostiach porozhadzoval veci a oblečenie. Majiteľovi spôsobil škodu na zariadení vo výške 70,- eur. Policajti na mieste zaistili daktyloskopické stopy. V prípade dokázania viny im za tento skutok hrozí až ročné väzenie. Polícia radí občanom dodržať tieto zásady v záujme ochrany majetku pred vlámaním a krádežou:

• Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, strešné  a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.

• Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami (bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky), výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu, dvere spevnite oplechovaním.

• V prípade, že bývate na prízemí nainštalujte okrasné mreže a bezpečnostné fólie na okná, balkóny a loggie. Spolu so spoľahlivým zatváraním okien zvýšia bezpečnosť vášho bývania.

• Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach ( pod rohožkou, v kvetináči atď.) Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v dobe vašej neprítomnosti zveríte kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.

• Využívajte osvedčené “ kukátko“. Pohľad doňho vám umožní premyslieť si, či zvoniacemu otvoríte. Aj v tomto smere je na našom trhu dostatočný výber priezorov, ktoré Vám umožnia vidieť celý chodbový priestor. V žiadnom prípade neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu osoby, ktoré nepoznáte. Predídete tak mnohým nepríjemným a možno nebezpečným situáciám.

• Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma. Cennosti, najmä šperky, cenné zbierky a pod. môžete uschovať najmä počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti v byte, v prenajatom trezore bankovej inštitúcie.

• Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.

• V prípade vašej dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.

• Nezaťahujte okná bytu roletami, dávate tým na vedomie, že nie ste doma.

• Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.

• Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.

• Vytvorte zdanie, že je v byte niekto prítomný. Využite napr. elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia rozsvietia svetlá, zapnú rádio, televíziu a pod.

Ilustračné foto: Minv.sk