Vianočný príhovor primátora mesta Dobšiná

Vážení občania, znovu nám ten čas ubehol nejako rýchlo a znovu stojíme pred najkrajšími sviatkami v roku. Vianoce nám všetkým učarovali určite už odmalička. Detské spomienky ostávajú v nás navždy a práve tie vianočné spojené s rodinným kruhom, pri stromčeku a plnom stole všakovakých dobrôt sú nezabudnuteľné. Samozrejme kým zasadneme k štedrovečernému stolu, predchádza tomu obrovský zhon, upratovanie, zháňanie darčekov, no o to krajší je potom ten kľud, pohoda, atmosféra a dovolím si tvrdiť, že aj my ľudia sme voľajakí inakší, lepší, ohľaduplnejší. V tomto čase si spomenieme aj na všetkých tých, ktorí nemajú šťastie mať domov, mať rodinu a skrátka všetko to, čo my ostatní považujeme za samozrejmosť. Takto by sme sa mali správať počas celého roka, nie len počas tohto čarovného obdobia.

Žiaľ dnešný svet plný zhonu, neistoty a boja o existenciu nám uberá toľko energie, že častokrát zabúdame na všetko okolo a myslíme len na seba. Nedá sa to ani nikomu zazlievať, pretože každý z nás rieši svoje problémy. Tak aspoň tento vianočný čas je iný, na chvíľu zastaneme, na chvíľu sa stretne celá rodina, zaspomíname aj na tých, ktorí nás už opustili no hlavne si na chvíľu uvedomíme, čo je najdôležitejšie. Zdravie, šťastie, láska … Toto všetko v rodinnom kruhu robí svet krajším, robí Vianoce Vianocami. Nehľaďme preto na tento sviatok materiálne a už vôbec nie komerčne. Často k nám už chodí Santa Claus, čo sa napríklad mne osobne vôbec nepáči. K nám chodil stále Ježiško. Tá pointa sa nám akosi vytráca, robme všetko preto, aby sme zachovali naše tradície. Tie slovenské sú oveľa krajšie ako tie, ktoré sa nám tu natláčajú.

Vážení Dobšinčania po roku môžeme znovu zhodnotiť, že opäť sa nám podarilo urobiť pár krokov vpred. Cesta nášho mesta je ťažká, nebudem tu opisovať dôvody, to vidí každý. Predpokladám, že aj každý chápe na základe informovanosti, čo a akým tempom sa dá, alebo nedá. Je toho ešte veľa pred nami, preto bude ďalší rok ešte ťažší, no určite prinesie aj zaslúžené ovocie všetkým obyvateľom nášho mesta. Patrí vám všetkým veľké poďakovanie za pochopenie a toleranciu najmä pri prácach, čím všetci napomáhate, čo je úžasné. Teším sa na ďalšiu spoluprácu a presvedčenie, že ideme správnym smerom sa znásobuje vašou zásluhou.  Prajem vám všetkým veľa zdravia, šťastia, Božieho požehnania, pohodu v rodinnom kruhu, do nového roku veľa úspechov v osobnom aj pracovnom živote. Nech s príchodom Nového roka prídu aj nové príležitosti, aby bol náš život krajší, lepší plný zdravia a lásky.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná