Kultúra

Vianočné stretnutie Karpatskonemeckého spolku

V nedeľu 07. decembra sa o 14.-nástej hodine stretli členovia a sympatizanti Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej na vianočnom stretnutí, konanom v reštaurácií Tri ruže. Stretnutie sa radí medzi tradičné podujatia, ktoré spolok pripravuje pre svojich členov, ktorí uchovávajú tradície, no najmä pôvodný jazyk starých Dobšinčanov. V úvode privítal prítomných predseda Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej, pán Tibor Harmatha. Ten vyzdvihol do pozornosti blížiaci sa čas Vianoc a to, čo by toto obdobie malo symbolizovať.

„Stretávame sa tu tradične, pred jednými z najkrajších sviatkov v roku. Aj na tomto našom stretnutí, sa stretávajú rodiny, ktoré sú roztrúsené po svete. Každému by som chcel popriať najmä zdravie, pokoj v rodine a želám si, aby sme sa stretli všetci aj v budúcom roku. Na mieste je poďakovať sa našim členkám, ktoré nám pripravili občerstvenie a nepiekli dobroty.“ Po uvítaní nasledoval program vo forme nemeckých básní, v podaní žiačok miestnej základnej školy a vianočné piesne, ktoré si zaspievali všetci spoločne.

Zaznela aj bulleenerčina, tou sa prihovoril RNDr. Ondrej Rozložník, autor publikácií s historickou tematikou, viažucou sa k nášmu mestu. Ako povedal: „Minule som čítal v časopise National Geographic, že na svete bolo v roku 2007, skoro 7000 materinskych jazykov, kde patria aj dialekty. No do konca tohto storočia, vraj 3500 dialektov sa úplne stratí, úplne vymiznú. Tým sa samozrejme stratí poznanie, aj ich kultúra. Žiaľbohu medzi ne patrí aj naša bulleenerčina, určite do konca storočia nik nebude bulleenersky hovoriť.

No k Vianociam som chcel povedať, že my starší si pamätáme, že boli krajšie, pokojnejšie a kresťanskejšie. Normálnou vecou bolo, že sa rodiny spolu vracali z kostola, z vianočných bohoslužieb a doma si sadli na spoločnú večeru a najmä deti čakali na darčeky.“ Povedal RNDr. Rozložník, na margo toho, že sviatky dnes sú menej osobné. No dúfajme, že reč pôvodných Došinčanov sa zachová čo najdlhšie, keďže je neodmysliteľnou súčasťou histórie nášho mesta. K tomu dopomáha práve Karpatskonemecký spolok v Dobšinej, ktorý formou združovania členov uchováva túto, ale aj ďalšie tradície pre ďalšie generácie.

Foto & video: Redakcia MD