Kultúra

Vianočná výstava plná tradícií a pohody

Vianoce sú obdobím, na ktoré všetci netrpezlivo čakáme. Ich neopakovateľné čaro nás napĺňa pocitmi šťastia, lásky a harmónie. Aj napriek tomu, že sú Vianoce každý rok, atmosféra týchto dní sa nedá ničím nahradiť. Upevňujú v nás základné ľudské hodnoty. Rodiny sa stretávajú, deti prichádzajú z najrôznejších kútov sveta, aby sa spolu s tými najbližšími tešili z jedinečnej sily, ktorej hovoríme rodinné puto. Ľudia sa snažia byť k sebe dobrí, navzájom si pomôcť, rozdávať radosť. V tento vianočný čas si viac ako inokedy uvedomujeme, že aj napriek dospelosti v každom z nás drieme kúsok malého dieťaťa, ktoré netrpezlivo čaká na rozváňajúci štedrovečerný stôl plný dobrôt, na žiarivý stromček a darčeky, ktoré pod ním čakajú.

Je smutné, že dnes žijeme v tak uponáhľanom svete a aj to prepotrebné pozastavenie sa počas Vianoc sa nám zdá akési krátke, ako by to bol len predĺžený víkend, počas ktorého sa snažíme zabudnúť na každodenné problémy a v spomienkach sa obraciame na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Možno aj práve preto ostávame verní tradíciám a zvykom, ktoré sme zdedili po našich rodičoch a starých rodičoch, pretože prostredníctvom nich sa cítime byť v akomsi pomyslenom spojení s nimi a so spomienkami, ktoré nám ostali v našich srdciach. Tieto zvyky sú krásne aj práve preto, že v nás evokujú krásne okamihy detstva, na ktoré radi spomíname.

Tieto zvyky a tradície sa snažia vnášať do života detí aj učitelia a vychovávatelia škôl a školských zariadení nášho mesta. Prostredníctvom rôznych tvorivých dielní, činností záujmových útvarov si detí pečú aj zdobia tradičné medovníčky, zhotovujú si rôzne aranžmány a dekorácie z materiálov, ktoré sa kedysi používali. Všetky tieto práce detí aj pedagógov sa spoločne prezentujú na Vianočnej výstave, ktorú každoročne pripravujeme v spolupráci so školami a školskými zariadeniami nášho mesta. Výstava sa konala 16. decembra v priestoroch divadelnej sály kultúrneho domu a zapojili sa do nej centrum voľného času detí a mládeže, základná umelecká škola, gymnázium, stredné odborné učilište, základná škola – školský klub detí a špeciálna základná škola.

Potešila nás účasť aj Janky Jindrovej a podnikateľky Lenky Šoltésovej. Vysoká účasť návštevníkov nás utvrdzuje v tom, že pripravovať toto podujatie má zmysel. Veď všetci zúčastnení majú možnosť kúpiť si niečo pekné pre seba alebo ako darček pre svojich blízkych. Vo všetkých výrobkoch je vložený kúsok lásky toho, kto ho vyrábal. A tí, ktorí ho niekomu darujú, prenášajú túto lásku ďalej tým, na ktorých im záleží a ktorí ho s láskou príjmu. Veď Vianoce sú práve o tých najkrajších pocitoch, o pocitoch lásky, vľúdnosti a pokoja. Ak sa nám to podarí, môžeme byť so sebou spokojní. V mene celého kolektívu Centra voľného času detí a mládeže v Dobšinej a v mene všetkých našich detí Vám prajeme krásne a neopakovateľné chvíle počas vianočných sviatkov prežitých v zdraví, láske a pokoji. Do nového roka 2016 veľa úspešných dní a krásnych chvíľ s najbližšími.

Mgr. Sylvia Tešlárová, foto: Juraj Karika