Veterinárka upozorňuje chovateľov na nové povinnosti

Podľa schválenej novely z 25.mája 2018 sa dopĺňa zákon č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Je to obsiahly zákon z ktorého som vybrala pre Dobšinú najdôležitejšie body. Najviac v našom meste trpia psy, ktoré sú uzamknuté vo dvoroch. Sú v malých kotercoch, nevhodných búdkach, alebo na reťazi aj dlhé roky vystavené poveternostným podmienkam (páľava slnka, mráz..). Psy nie sú vôbec venčené, alebo len púšťané z reťaze či koterca ,aby sa mohli prebehnúť. Častá výhovorka, že nemám zabezpečený plot je na pokutu. Momentálne v tomto období hrozí takýmto zvieratám organové zlyhanie z tepla, priameho slnečného žiarenia. Ak nemajú prístup k tieňu a čistej pitnej vode, toto riziko kolapsu je vysoké. Podobný efekt má uzatvorenie psa v aute. Naozaj kým ste preč 20-40 minút a vrátite sa, môžete nájsť psa v dosť zlom stave. Nepomáha ani keď auto zaparkujete v tieni, alebo mu pootvoríte okienko. Ak je von 35 C tak v  aute môže byť v priebehu jednej hodiny 70 C+. Radšej psíka nechajte doma.

Momentálne upravený zákon povoľuje rozbitie okna na aute bez toho, aby bol daný človek stíhaný, keďže zviera je už v kategórií živá, cítiaca bytosť a má vyššiu hodnotu ako auto, ktoré je v kategórií vec. Jednoducho povedané na zviera sa od 25.mája 2018 pozerá ako na živého tvora a vlastník, alebo držiteľ zvieraťa  je povinný pri chove zvieraťa, alebo držaním zvieraťa zabezpečiť jeho ochranu a pohodu, ktorou sa rozumie dosiahnutie takého vzťahu medzi prostredím a každým individuálnym zvieraťom, ktorý s ohľadom na druh zvieraťa, stupeň jeho vývoja, prispôsobenia sa a domestikácie zaručí jeho dobrý zdravotný stav, fyziologické potreby a etologické potreby, dostatočnú voľnosť pohybu, sociálne vzťahy, rozvíjanie jeho daností a fyziologické prejavy správania, a to dodržiavaním požiadaviek ktoré sú uvedené § 22 č. 39/2007.

Klepne sa po prstoch aj nelegálnym množiteľom, vďaka ktorým je  Slovenská republika v EÚ nepopulárne známa, ďalej cirkusom, ktoré držia zvieratá, chovateľom, ktorí majú farmy a malé drobnochovy s hospodárskymi zvieratami, minizoo , podnikateľom, ktorí zarábajú so zvieratami na uliciach (napr. poníky). Ak sa nespĺňajú požiadavky pre pohodu zvieraťa tak podľa daného priestupku bude danému človeku udelená pokuta až po trestné konanie. Chcem podotknúť, že aj neposkytnutie veterinárnej pomoci zvieraťu, ktoré trpí nejakou chorobou je priestupkom. Každý chovateľ, držiteľ je zodpovedný za dané zviera a je mu povinný poskytnúť veterinárnu starostlivosť. Jedná sa o základné veci, ako je odčervenie a očkovanie voči nielen besnote, ale hlavne infekčným chorobám až po liečbu bolestí. Ak zjavne zviera trpí z dôvodu nejakej choroby, je povinnosťou privolať k nemu lekára, alebo sa objednať na vyšetrenie.  Kontrola zvierat sa bude vykonávať aj na základe čipovania, ktoré sa týka psov, mačiek, fretiek. Čipovanie bude povinné od septembra 2018. Ohľadom tejto témy, budete určite ešte informovaní prostredníctvom vedenia mesta. Vyriešená je tým aj otázka čipovania a sociálne slabých občanov.

MVDr. Barbora Kavková Fabiánová , ilustračné foto: Red.