Verejná osvetľovacia sústava v Dobšinej je vraj podpriemerná

V úvode stredajšieho Mestského zastupiteľstva  sa rozhodli poslanci vyčleniť priestor energetickému auditu verejného osvetlenia v našom meste. Ten previedla pre mesto Dobšiná firma Eco-Logic-Lighting Project  s.r.o so sídlom v Senci. Zástupcovia firmy informovali zástupcov občanov o stave verejného osvetlenia v našom meste v dosť obšírnej, skoro hodinovej prednáške, kde zhrnuli všetky ich zistenia a ihneď odprezentovali aj možné riešenia podľa ich slov podpriemerného stavu osvetlenia v našom meste. Energetický audit verejného osvetlenia a analýza úspory a návratnosti modernizácie verejného osvetlenia obsahovala tieto zistenia.

Podľa slov spoločnosti osvetľovacia sústava a jej časti sú značne opotrebované úmerne jej veku a mnohé svietidlá nespĺňajú bezpečnostné parametre z hľadiska IP krytia a reálne hrozí a stáva sa, že preniká voda do elektrickej časti svietidla, čím vznikajú poruchy. Ako presne definoval pracovník spoločnosti Eco-Logic: „Za nedostatočné hodnotíme aj použitie v súčasnosti už málo efektívnych svietidiel. Rozvádzače sú v značnej miere skorodované a elektrovýzbroj je zastaraná, čo nezodpovedá súčasným STN normám. Taktiež aj výložníky sú skorodované a v niektorých prípadoch sú nevhodné uhly natočenia výložníkov a nedostatočná dĺžka na osvetlenie komunikácie.

Staré drevené stožiare a skorodované oceľové taktiež nezodpovedajú platným STN normám. Vedenia sú v dôsledku vysokého veku náchylnejšie na poruchovosť systému.“ Z tohto dôvodu firma navrhla výmenu málo efektívnych svietidiel za nové LED svietidlá s vysokou účinnosťou a doplnenie svietidla na každý stožiar, aby boli zachované svetelno-technické parametre. Ďalej navrhli výmenu výložníkov za nové a výmenu skorodovaných oceľových stožiarov za nové hliníkové. Vymaniť je vraj potrebné aj 4 ks rozvádzačov za nové a v siedmych treba vymeniť elektrovýzbroje. Osvetlenie priechodov pre chodcov by sa malo taktiež zlepšiť pre zvýšenie bezpečnosti premávky a pre bezpečnosť samotných chodcov.

V meste Dobšiná sú vzdušné neizolovane vedenia, ktoré sú vraj v nevyhovujúcom stave z hľadiska technických a bezpečnostných parametrov. Firma navrhla ich výmenu v dĺžke 9,95 km za nové izolované káblové vedenie a výmenu zemných vedení v dĺžke 9,8 km.  Prezentácia sa následne dostala aj k sumám, kde by Dobšiná podľa rozpočtu firmy Eco-Logic mala za túto modernizáciu zaplatiť skoro 330 000 eur. Poslanci sa ale uzniesli, že materiál berú na vedomie a vzhľadom na vysoké náklady pôjde mesto Dobšiná v rekonštrukcií verejného osvetlenia vo vlastnej réžií.  Celý materiál, ktorý bol prezentovaný na pôde Mestského zastupiteľstva vám prinášame v pohodlnej forme videa pod príspevkom.

Foto & video: Redakcia MD