Kultúra

Veľkonočná výstava v klube dôchodcov

Stalo sa už tradíciou, že so sviatkami jari sa v miestnom klube dôchodcov v Dobšinej otvoria dvere verejnosti. Tento rok nebol výnimkou a dnes 31. marca a zajtra v odpoludňajších hodinách si môžu obyvatelia mesta pozrieť Veľkonočnú výstavku, ktorú pripravili členovia klubu.

Klub dôchodcov je mestskou organizáciou a v spolupráci s Jednotou dôchodcov zastrešuje a organizuje rôzne podujatia s dôrazom na obyvateľov nášho mesta, ktorí dovŕšili dôchodkový vek. Vo svojej jeseni života si nájdu čas aj na akcie a podujatia akým bola práve dnešná, stále prebiehajúca Veľkonočná výstavka.

Veľká noc je považovaná za azda najvýznamnejší kresťanský sviatok, no jej symboly by sme mohli nájsť už v starých pohanských zvyklostiach. Z kresťanského hľadiska sa Veľkonočné sviatky slávia ako sviatok zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži.

Najstaršia písomne dochovaná zmienka o týchto oslavách sa dochovala z druhého storočia nášho letopočtu z veľkonočného predslovu Melita zo Sárd. Tieto oslavy teda môžeme priradiť k najstarším v kresťanskej tradícií.

Samotný názov sviatku ale v sebe ukrýva predkresťanský kontext, z ktorého jasne vyplýva, že jeho pôvod nachádzame v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte a tu nachádzame aj pôvod symbolu baránka, ktorý sa v židovskej tradícií používal ako obätina za hriechy. A zase zajačik má pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari tak ako korbáč.

{gallery}foto_vystavy/velkonocna_vystava{/gallery}