Vďaka automatu na osade v Dobšinej po 13 rokoch tečie nezávadná voda

V dnešnej dobe si život bez vody v domácnosti nevie predstaviť nikto z nás. Na osade v Dobšinej to však bola dlhých 13 rokov realita, ktorú zapríčinila časť neplatičov. Pre neuhradené pohľadávky sa v roku 2004 osada Niže mesta Dobšiná ocitla bez vody a jej obyvatelia zostali odkázaní na blízky potôčik klasifikovaný ako úžitkový zdroj vody. Aj napriek tomu vodu z potoka využívali obyvatelia osady  nielen na pranie, varenie, hygienu, ale aj bežné pitie, čo vyvolávalo mnohé otázniky. Po dlhých 13-nástich rokoch sa však veci na osade obrátili k lepšiemu.

Ihneď po začatí vykonávania funkcie vajdu mesta Dobšiná, začal Marián Bubenčík hľadať východisko zo zlej situácie, ktorá sa týkala prísunu nezávadnej vody na miestnu osadu. Inicioval stretnutie s primátorom mesta, Jánom Slovákom, kde spoločnými silami našli riešenie vo forme automatu na vodu. Podľa ich slov sa inšpirovali skúsenosťami z Anglicka, kde sú takéto automaty bežnou samozrejmosťou. V slovenskom meradle sa však Dobšiná zaradila medzi prvé lokality na našom území, kde sa obdobný typ automatického systému na vodu dal do prevádzky.

„Stav odpojenia od vody vznikol na osade pre pár neplatičov, ktorí odmietli uhrádzať paušálne zálohy. Je tu dosť ľudí, ktorí vtedy platili a aj teraz sú ochotní platiť a nechceli sme pripustiť to, aby doplácali kolektívne na prehrešky iných. Tento nový automat funguje na princípe čipovej karty. Predíde sa tak neplatičstvu a každý si zaplatí iba to, čo skutočne spotrebuje. Funguje to na princípe kreditu na karte, ako pri mnohých mobilných operátoroch. V začiatku bolo potrebné vykopať od cesty zhruba 70 metrov dlhú časť pre prípojku, do čoho sa zapojili aj obyvatelia osady, čím ihneď dali najavo, že im na tom veľmi záleží.“ Povedal Marián Bubenčík pre Dobšinské noviny.

Obyvatelia osady si kredit na karte, ktorej vydanie stojí 10€ dobíjajú priamo u vajdu, ktorý má vo svojej kancelárii špecializovaný software. Za jeden kubík vody osadníci zaplatia 1,50€, zväčša je dobíjaná jednorazová suma v hodnote 6€. O vyjadrenie sme požiadali aj primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka. „Voda je určite to najdôležitejšie, čo človek potrebuje. Som veľmi rád, že sme našli riešenie, ktoré zabezpečuje pitnú vodu a samozrejme bez rizika vytvárania nového dlhu. Ľudia si takto vodu vážia a určite začínajú postupne chápať, že nič nie je zadarmo. Namontovaniu tohto automatu predchádzalo niekoľko jednaní s výrobcom a potom samozrejme s VVS, ktorá nám musela túto prípojku zabezpečiť. Zapojenie, ako aj automatický vodomer financovalo mesto. Je to opäť krok vpred.“

Text, foto & video: Juraj Karika