V novom školskom roku obnovili prístupové chodníky

V pondelok 03.09.2018 sa všetci žiaci a študenti na Slovensku prebudili do prvého školského dňa  svojho nového študijného roka. Výnimkou neboli ani žiaci ŽŠ v Dobšinej, ktorú spravuje Mesto Dobšiná , kde z celkového počtu 600 žiakov poprvýkrát  zasadlo do školských lavíc 105 malých prváčikov v piatich triedach. Mimo tradičných príhovorov a slávnostnej atmosféry si  v prvý školský deň žiaci ZŠ v Dobšinej, ale aj ich doprevádzajúci rodičia všimli novinku, o ktorú sa postaral zriaďovateľ školy.

Mesto Dobšiná v rámci skvalitnenia občianskej vybavenosti kompletne upravilo vyasfaltovaním prístupové schodisko prostredníctvom mestskej spoločnosti Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o. (PSMD), ktorú sme oslovili. „Mesto Dobšiná vyčlenilo na realizáciu vyasfaltovania prístupového chodníka do ZŠ v Dobšinej 10 000 € , ktoré sme použili na prípravu podložia komunikácie, potrebný materiál a realizáciu prác. Veríme, že prevedené úpravy zlepšili jednak celkový dojem z prostredia, ale aj bezpečnosť, keďže starý asfalt už v mnohých smeroch nevyhovoval požiadavkám. V rámci tejto obnovy a prostriedkov sme realizovali aj vyasfaltovanie chodníka, ktorý vedie povedľa novovybudovaného ihriska pre deti, povedľa fary na Jarkovej ulici, keďže aj ten hojne využívajú školáci najmä z blízkeho sídliska a jeho stav bol už značne opotrebovaný, “ uviedol Milan Lukáč, konateľ PSMD.

Pre školákov však prekvapenia v tomto školskom roku nekončia. O ďalšie sa postarala vláda, ktorá ohlásila obedy zadarmo s účinnosťou od 01.01.2019. Nárok na ne budú mať všetci žiaci základných škôl na prvom aj druhom stupni a deti v poslednom ročníku materských škôl bez ohľadu na príjmovú situáciu rodiny. Vláda takto prispeje zriaďovateľom  škôl aj v Dobšinej 1,20€ na stravovanie každého dieťaťa, kde spolu toto opatrenie daňových poplatníkov vyjde 117 mil eur. Podľa zástupcov vlády sa takto k pravidelnej strave dostanú všetky deti, aj tie, ktoré v súčasnosti na obedy nechodia a rodina týmto krokom  ušetria na stravovanie každého dieťaťa mesačne približne 22€.

Text & foto: Juraj Karika