Kultúra

V MsKS sa dnes tvorilo so živicou

 

V priestoroch herne Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Dobšinej, sa dnes konali tvorivé dielne. Tie usporiadalo miestne Centrum voľného času, detí a mládeže, ktoré sa o projekt tvorivých dielní delí so Základnou umeleckou školou. Témou dneška bola živica a výrobky z nej, z ktorej môžu pod šikovnými rukami vo finálnej fáze vzniknúť doplnky, ktoré dokážu skrášliť a potešiť. Ako môžete vidieť v našej fotogalérií a na videu, záujem o výrobu živicových predmetov bol obrovský, čo sa potvrdilo hojnou účasťou. Po krátkom poučení ako pracovať so živicovou hmotou sa všetci dali ihneď do práce.

Pod vedením pedagógov šlo deťom vytváranie ozdobných predmetov výborne a bližšie nám dnešné tvorivé dielne popísala Ing. Mária Rybárová, riaditeľka CVČ Dobšiná. „Krištáľová živica je dvojzložková hmota. Po vytvrdnutí je veľmi pevná a priehľadná. Vo vhodnej nádobe sa zmiešajú obe zložky, mieša sa pomaly, aby sa nevytvorili bublinky. Do lôžka sa vlepí vhodný obrázok, môže to byť aj fotka, kvietok, či korálky a zaleje sa pripravenou živicou. Po uschnutí potom z toho dotvoríme náušnice, prívesky a brošne.

Takto vytvorené šperky sú veľmi pekné a ich tvorba poskytuje nekonečné množstvo variácií. Do živice sa totiž môže zaliať úplne čokoľvek. Ak nemáme k dispozícií lôžka, ktoré sa dajú kúpiť v kreatívnych potrebách, dá sa použiť aj iný podklad ako kartón, pliešok, alebo drevo, na to sa nalepí obrázok a zaleje sa to. Sme radi, že dnešná tematika oslovila a tešíme sa na ďalšie tvorivé dielne, kde zúčastnených, ale aj tých, ktorí k nám ešte nezavítali radi uvidíme.“ Dokončila pre náš portál Ing. Rybárová.  

{gallery}foto_organizacie/cvc_zivica{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »