V Dobšinej zriadili koterec pre týrané psy

OZ SOS linka pre zvieratá v núdzi vzniklo v roku 2016 a má za sebou množstvo úspešných projektov po celom Slovensku. Inšpektori, ktorí spolupracujú s OZ sa zameriavajú najmä na týrané zvieratá, ktoré potrebujú akútnu pomoc a ich umiestnenie v útulku je pre ich vážny stav nemožné. Najnovším projektom SOS linky pre zvieratá v núdzi je vybudovanie záchytných kotercov v rizikových lokalitách. V našom regióne boli vybraté dve lokality, v Jelšave a v Dobšinej vzhľadom na zvýšenú koncentráciu psov, ku ktorým sa nik nehlási a de facto nepatria nikomu.

S OZ SOS linkou pre zvieratá v núdzi spolupracuje ako inšpektorka aj miestna veterinárna lekárka, MVDr. Barbora Fabiánová Kavková (Kavkavet), ktorá sa neraz stretla s ťažkými prípadmi zanedbania a týrania zvierat. Práve preto prostredníctvom sociálnej siete oslovila koncom augusta obyvateľov, aby dobrovoľne prispeli na vybudovanie záchytného koterca pre psov v Dobšinej a napomohli tak k jeho zriadeniu. „Takéto psíky majú zväčša zarezanú reťaz, alebo vrastený špagát v krku a majiteľ je neznámy, prípadne sa nájde zrazený psík. Hodnota koterca je 300 €, ktoré sa nám podarilo vyzbierať od darcov a pozemok pre zámer jeho výstavby nám poskytol Evanjelický cirkevný zbor v Dobšinej prostredníctvom jeho farára, Mgr. Radovana Gdovina, za čo ďakujeme. Koterec nefunguje ako útulok a nie je určený na bežné používanie pre túlavé, zdravé zvieratá, ale iba pre zvieratá v bezprostrednom ohrození života.“ Uviedla MVDr. Kavková Fabiánová.

V minulom roku sa v Dobšinej objavili aj dva závažné prípady, z čoho jeden dokonca riešila prokuratúra, kde šlo o podozrenie zo spáchania trestného činu. Veterinárna lekárka vyzýva aj prostredníctvom médií k tomu, aby ľudia nahlasovali týranie zvierat na SOS linku 0907 332 835, tiež v našej oblasti Polícií SR na čísle 0961/733 900, prípadne Mestskej polícií na čísle 058/7941 700, ktorá danú vec prešetrí a v prípade potreby bude kontaktovať veterinára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Pripravovaná novela zákona taktiež hovorí, že zviera už viac nebude vecou a veterinárni inšpektori majú dostať v podozreniach z týrania zvierat väčšie právomoci. Budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície a zviera odobrať. Taktiež sa má zabezpečiť povinná identifikácia a registrácia psov a ich majiteľov, čo klepne po prstoch množiteľom. Sankcia za nezaevidovanie psa bude v prípade fyzických osôb 800 eur, v prípade právnických do 3500 eur.

Text: Juraj Karika, foto: Kavkavet