V Dobšinej vznikne centrum pre seniorov

Denný stacionár, ktorý má mať jedáleň, oddychovú miestnosť a poskytovať sociálne služby a zdravotné poradenstvo má vzniknúť v Dobšinej. Prvé jednanie ohľadne stacionára prebehlo ešte v júli, kedy na pôde Mestského zastupiteľstva žiadosť neziskovej organizácie Krok do cieľa prezentoval primátor mesta Dobšiná Ján Slovák, ktorý s organizáciou vstúpil do jednania. Stacionár má byť zriadený  v mestských, nedávno nadobudnutých priestoroch bývalej budovy Slovenských elektrární a VSD na Novej ulici. Priestory získalo mesto v rokoch 2013 a 2014 za symbolické jedno euro so záväzkom ich využitia na sociálne, či dobročinné účely.

Stacionár pre seniorov, ktorí už dosiahli dôchodkový vek, by malo byť miestom poskytovania sociálnych služieb, možnosti poskytnutia stravy, voľnočasových aktivít, ale aj zdravotného dohľadu, skrz zamestnanca, ktorý by mal byť zdravotník. Možné by malo byť aj zabezpečenie komerčných služieb. Mesto Dobšiná o zriadení centra rokovalo niekoľko mesiacov so spomenutou košickou neziskovou organizáciou, ktorá má s prevádzkovaním stacionárov skúsenosti.  Už 6. októbra vyvrcholili rokovania podpisom zmluvy. „Na tieto účely sa využije spodná časť budovy. V tejto veci sme dostali aj súhlasné stanovisko od hygieny a momentálne už máme v rukách konkrétny rozpočet a zmluvu s prevádzkovateľom.“ Priblížil primátor mesta Dobšiná J. Slovák.

V budove je podľa jeho vyjadrenia potrebné vyriešiť vykurovanie, podlahy, elektrické rozvody, tiež vymeniť okná, iné práce potrebné nebudú. „Vznik stacionára v Dobšinej je najmä spoločným úsilím samosprávy a neziskovej organizácie. Čo sa týka úpravy priestorov, zo strany mesta to činí jednorazovú investíciu asi 15 000 eur, no myslím si, že naši seniori si zaslúžia dôstojné miesto na spríjemnenie jesene života. Bol som sa osobne pozrieť na zariadenia, ktoré daná organizácia prevádzkuje, hovoril som s klientmi v zariadeniach a každý si služby pochvaľoval.“ Podľa dostupných informácií by denný poplatok pre seniora v stacionári predstavoval jedno euro, v ktorom je zahrnutý aj obed.

Zriadenie denného stacionára v Dobšinej by malo vyvrcholiť jeho slávnostným otvorením už v decembri 2015, pričom by mal kapacitne poňať maximálne 30 miest. Projekt má dlhodobý charakter, a to 10 rokov. Podľa vyjadrenia primátora mesta Dobšiná, by mali všetky prevádzkové náklady na energie, výplaty zamestnancov a ďalšie financovanie zariadenia denného  stacionára v Dobšinej byť financované Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Našim cieľom je vytvorenie takého denného stacionára, kde bude panovať rodinná atmosféra, pohoda a radosť zo spoločných stretnutí. Veľmi si prajeme, aby seniori v každom našom zariadení mohli nájsť druhú rodinu, v ktorej sa môžu rozprávať o všetkom. Nie vždy hovoríme našim rodinám to, čo nás trápi a bolí a stacionár bude aj miestom dôvery a pochopenia. Chceme poďakovať pánovi primátorovi a mestským poslancom v Dobšinej za obetavý a promptný prístup. “ Dodal pre Dobšinské noviny Marek Holovka za neziskovú organizáciu Krok do cieľa.

Text & foto: Juraj Karika