Aktuality

V Dobšinej vypestoval miestny obyvateľ gigantické tekvice

 

Zdravý a liečivý symbol jesene, ktorý je takmer bez kalórií. Také sú oranžové tekvice, ktorým sa v našich končinách, zdá sa dobre darí. Dôkazom toho je pestovateľ z Dobšinej, ktorý dokázal svojou úrodou ohúriť široké okolie.  Takúto gigantickú úrodu ale rozhodne nečakal. „Som veľmi rád, že sa aj v našich končinách podarilo niečo také. Už počas rastu tekvíc ich obdivovali ľudia, ktorí prechádzali okolo našej záhradky, až dorástli do takýchto rozmerov,“ opísal svoje pocity pán Ján Fajdek.

Odborníci radia políčka s vysadenými tekvicami hlavne odburiňovať, no pán Fajdek podľa jeho slov im okrem výdatného polievania nevenoval žiadnu zvláštnu starostlivosť a nijako ich chemicky neošetroval, čím dokázal, že najmocnejšou čarodejkou je sama príroda. Prvá tekvica má obvod po šírke 208 cm a obvod po dĺžke 148 cm. Druhá tekvica meria v obvode po šírke 214 cm a po dĺžke 153 cm. Tekvice znižujú krvný tlak, majú veľké množstvo vlákniny a bránia tvorbe krvných zrazenín. Gazdiné z nich varia polievky, prívarky či pečú placky. Vynikajúci je vraj i kompót, keď kúsky tekvice povaríte v pripravenej zmesi.

Red. JK, foto: Ing. Renáta Turicová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »