V Dobšinej sa podarilo zrekonštruovať prvú súvislú ulicu

Obyvatelia mesta Dobšiná majú dôvod na radosť. Mesto pomaly začalo s rekonštrukciou vozoviek a chodníkov, pričom Rybárska ulica bola prvou plne zrekonštruovanou ulicou z 27 ulíc, ktoré je potrebné najmä po prácach na kanalizácii zrekonštruovať. Už veľmi potrebný nový asfaltový kryt financovala spoločnosť TUCON a.s. a spoločnosť  VVS a.s.. Prípravu štrkového podkladu, podkladovej vrstvy asfaltu, ako aj kompletné zrekonštruovanie 83 m2 časti ulice smerom na „Ramžu“  zabezpečovalo Mesto Dobšiná. Prípravné práce začali už v lete, kedy pracovníci verejnoprospešných prác začali s výberom starých obrubníkov z chodníka.  Mesto Dobšiná zabezpečilo v spolupráci s Podnikom služieb mesta s.r.o. a miestnym podnikateľom odstránenie pôvodného asfaltového krytu vozovky, kde nasledovala výstavba chodníka po pravej strane ulice.

Z pôvodného zámeru vybudovať chodník po oboch stranách ulice sa mesto upustilo z dôvodu nedostatočnej šírky vozovky. Začiatkom mesiaca november sa vyrovnali všetky kanalizačné vpuste do potrebnej výšky. Štrkom o celkovej hmotnosti približne 170 ton a jeho následným zhutňovaním bola zabezpečená pevnosť podkladu. Asfaltovanie na seba nenechalo dlho čakať a 07.11.2017 sa dali do práce ťažké mechanizmy a začali pracovať na podkladovej asfaltovej vrstve. Ďalší deň sa zrealizovala vrchná vrstva o výmere 897 m2. Mesto Dobšiná investícia do novej vozovky vyšla na 19 000 eur a partnerov mesta (TUCON a.s. a spoločnosť  VVS a.s.) na 10 000 eur. Rekonštrukcia chodníka, ktorú zabezpečil Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o. stála 6 500 eur bez DPH. Zo všetkých prostriedkov vyšlo dokonca aj na opravu križovatky medzi Slnečnou a Hronskou ulicou.

Oslovili sme primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka, ktorý nám povedal viac aj o plánovaných rekonštrukciách komunikácií v Dobšinej. „Cesty a chodníky sú jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba v našom meste dať do poriadku. Tento zlý stav trvá už roky a preto ma veľmi teší, že sa konečne táto záležitosť posúva dopredu. Rybárska ulica je takou prvou „lastovičkou“ no samozrejme nie poslednou. Mrzí ma, že tento rok nestihneme pokryť novým kobercom aj Novú ulicu, na ktorú je vypracovaný projekt, ako aj zabezpečené financovanie. Riešenie reklamácií ohľadne kanalizácie a zvodov dažďovej vody nám realizáciu časovo posunulo, takže sa do rekonštrukcie pustíme na jar, hneď ako nám počasie dovolí. Budúci rok je v pláne aj Partizánska ulica, ktorá je na tom s povrchom asi najhoršie, no to záleží najmä od rekonštrukcie vodovodu, ktorý je ešte potrebné vymeniť. Ja však pevne verím, že sa nám podarí taká spolupráca s VVS ako pri ulici Rybárskej. Takto postupne sa bude pracovať aj na všetkých ostatných uliciach, no v prvom rade musí byť všetko pod každou cestou v takom stave, aby bolo možné konštatovať, že sa znovu kopať tak skoro nebude. Samozrejme vylúčiť sa to nikdy nedá, lebo porucha na akýchkoľvek sieťach môže nastať aj na novom.“ K príspevku pripájame fotografie pred a po dokončení komunikácie.

Text & foto: Juraj Karika