V Dobšinej plánujú spaľovať pneumatiky

Ihneď v úvode príspevku uveďme, že informácie uverejňujeme s oneskorením nie z dôvodu nátlaku na redakciu, či iných pohnútok, ale pre prísľub predkladateľa, ktorý

nám v osobnom rozhovore povedal, že zorganizuje v horizonte troch týždňov verejné stretnutie s občanmi, na ktorom bude prezentovať zámer s vybudovaním novej prevádzky na bývalých pozemkoch spoločnosti Azbest a.s. Do dnešného dňa sa tak nestalo a preto v súbehu so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám 211/2000 Z.z (keďže informácie boli prezentované a získané na verejne prístupnom zasadaní, ktoré zákonu podlieha) uverejňujeme všetky dostupné poznatky, vychádzajúc zo záznamu.

Ing. Michal Neubauer, ako  predkladateľ vystúpil na pôde minulého Mestského zastupiteľstva s informáciou, ktorú vám prinášame. Ako na začiatku uviedol: „Naša spoločnosť má územné rozhodnutie na výstavbu závodu na spracovanie serpentinitu. Na základe toho, že ceny plynu išli veľmi hore, snažíme sa hľadať iné ekologické výroby. V spolupráci s Francúzskou firmou Etia sme navrhli spôsob spracovania pomerných pneumatík, ktoré spracúva VODS Košice. Tieto pomerné pneumatiky od 0 do 3 mm by sa dovážali do Dobšinej big-bagom, kde by sa pyrolýznym spôsobom (pri 550 stupňoch sa guma roztápa a vzniká pyrolýzny plyn, ktorý sa ďalej spracúva v turbíne) spracúvali.“

Povedal hneď na úvod Neubauer prítomným poslancom, z ktorých väčšina o tomto spôsobe spracovania, ale aj celkovom zámere podľa ich vyjadrení  nemala žiadne tušenia. Ing. Neubauer ďalej pokračoval: „Plyn v turbíne zhorí, vyrobí sa elektrická energia asi 800 kw a vyrobí sa teplo, ktoré sa bude používať v rámci vykurovania fabriky a jej spotreby, ktorá bude stáť hneď vedľa. Vyrobí sa tiež vykurovací olej, ktorý keď sme dali urobiť rozbor, tak sa blíži k ťažkému vykurovaciemu oleju. Na tento olej máme rokovania s nemeckým partnerom, ktorý by od nás zobral všetok tento olej. Z toho všetkého ešte vypadne sušina, ktorá sa používa ako plnivo do pneumatík. Vedú sa tiež rokovania s Matadorom a inými, kde by sa to vedelo dodávať.“ Povedal smelé plány poslancom mesta zástupca spoločnosti, ktorý tiež konkretizoval množstvo výroby, s ktorým sa počíta.

„Výroba je postavená tak, aby sa spracovalo 5 000 ton tej pomletej gumy a hala nebude väčšia ako 1000 m2. Nemôžeme vyrobiť viac ako 1MW elektrickej energie (zo zákona), pričom časť tejto energie spracujeme pre vlastné účely a časť sa bude predávať VSD. Súhlas na pripojenie už máme a celé pripojenie sa bude robiť po ryhe, ktorá sa robí aj pre firmu Silicon. Takéto zariadenia fungujú vo Francúzsku, v Štrasburgu a je to uzavretý cyklus, ktorý až kým plyn nezhorí vonku, tak nevidíte celý ten proces, pretože olej ide do nádob. Náročnosť na dopravu je asi taká, že týždenne bude premávať asi päť kamiónov. Všetko po ceste ktorú opravíme, od mosta až k nám a budova bude za týmto smerom k halde a ani ju nebude vidno. Všetky zainteresované orgány sa vyjadrili kladne. „ Dokončil Ing Neubauer a priblížme ďalšie fakty, ktoré sme sa dozvedeli.

Podľa Ing. Neubauera má nová prevádzka priniesť asi 15 pracovných miest a spĺňa všetky normy. Čo sa ale poslancom vrcholne nepozdávalo, boli chýbajúce priame údaje a povolenia z príslušného úradu  o ekologickej záťaži na ovzdušie formou emisií . Neubauer podľa poslancov využíva zákon, pri ktorom je na hrane s povolenými množstvami a nemusí zatiaľ žiadať o posúdenie príslušný úrad. Podľa väčšiny zastupiteľstva nie je preto prípustné, aby pre tieto chýbajúce údaje ako Mestské zastupiteľstvo takýto zámer priamo podporili. Preto zo strany zastupiteľstva nepadlo žiadne konkrétne rozhodnutie a poslanci vystúpenie Neubauera uzavreli iba s braním na vedomie. Zástupkyňa primátora PaedDr. Anna Klausmanová tiež vyzvala predkladateľa na verejnú prezentáciu , kde by sa občania o tomto zámere mohli dozvedieť viac a mohlo sa tak predísť tušeným protestom. Ako sme uviedli, konateľ toto stretnutie s občanmi prisľúbil, no dodnes sa tak nestalo. Zostáva tak nateraz nejasné, ako tento smelý zámer skončí a či nájde pochopenie z dôvodu nejasností a nenadviazania dialógu so širokou verejnosťou.

Foto: Redakcia MD