V Dobšinej mal prebiehať jedinečný projekt ROMACT

V Dobšinej sa rozbiehal jedinečný projekt z dielne Európskej komisie (EK) a Rady Európy (RE) zameraný na zlepšenie integrácie Rómov v miestnych rozhodovacích procesoch. Ide o projekt s názvom ROMACT, ktorý úspešne prebiehal aj v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Taliansku. Cieľom programu bolo odstrániť rozdiely medzi chudobnou a marginalizovanou rómskou menšinou a väčšinovým obyvateľstvom. Mesto Dobšiná malo záujem zapojiť sa do projektu a prostredníctvom svojich pracovníkov sa aktívne zúčastňovalo na vzdelávacích aktivitách, kde sa čakalo na právoplatné “členstvo“ v projekte. Všetko však aj napriek veľkému úsiliu nabralo iný spád.

Národný projektový manažér Rady Európy, Ing. Miroslav Sklenka, vysvetlil bližšie súvislosti. „V prvom rade by som Vám chcel poďakovať za ochotu, s ktorou ste umožnili zamestnancom vášho mesta zúčastňovať sa na vzdelávacích aktivitách v rámci programu ROMACT. Veľmi si aj so svojimi kolegami vážime všetko to, čo pre rómsku komunitu vo Vašom meste robíte. Mali sme záujem byť Vám v tomto neľahkom úsilí nápomocní. Vaše zapojenie do programu ROMACT sme už považovali za hotovú vec. Rada Európy v Štrasbourgu tento zámer schválila, vyčlenila naň finančné prostriedky (na tvorbu stratégie, prácu facilitátora, prácu projektových expertov a pod.), avšak hlavný donor Európska komisia sa rozhodla inak. Slovenská republika už nie je ich prioritou a presúvajú svoje aktivity inam (Čierna Hora, Kosovo, Albánsko a pod.). Netýka sa to len Vášho mesta (ako potencionálneho nového účastníka), ale aj obcí, ktoré už do programu boli zapojené ako napr. Stropkov, Lomnička, Kolačkov a pod. U nich program ukončia prakticky uprostred procesu. Mňa osobne a aj mojich kolegov (najmä Martina Vavrinčíka) táto skutočnosť veľmi mrzí. Mali sme viacero spoločných plánov, aktivít, chceli sme Vám v mnohom pomôcť, no kompetentní rozhodli inak. My, ako osoby a aj naše organizácie však na Slovensku zostávame. Za seba môžem sľúbiť, že kedykoľvek Vás rád navštívim, prípadne budem s vami spolupracovať na projektoch Vášho mesta, prípadne našej organizácie, ktoré by sme u Vás mohli realizovať.“

K veci zaujal stanovisko aj primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý vznikajúci projekt na území mesta Dobšiná vítal. „Tento projekt by bol určite obrovským prínosom, pretože v našom meste je veľmi potrebné zaoberať sa rómskou komunitou, hľadať a realizovať riešenia, ktoré by boli účinné a hlavne by boli prínosom v spolunažívaní našich občanov. Mrzí ma, že niekedy práve to, čo by mohlo fungovať niekto zastaví, zamietne, zhodí pod stôl. Napriek krátkej spolupráci by som rád aj touto cestou poďakoval všetkým, ktorí chceli prostredníctvom tohto projektu podať pomocnú ruku nášmu mestu a veľmi si vážim, že túto pomocnú ruku ponúkajú aj napriek zrušeniu projektu. Zvlášť poďakovanie patrí pánovi Mgr. Martinovi Vavrenčíkovi, ktorého snahu pomáhať v tejto oblasti nášmu mestu zaraďujeme na popredné miesta. Samozrejme Dobšiná bude pokračovať ďalej v hľadaní a realizácii riešení týchto nazvem to najbolestivejších problémov a tešíme sa na ďalšiu novú spoluprácu s každým, kto ju ponúka s ozajstným záujmom túto dlhoročne zanedbávanú situáciu riešiť.“

Red. JK, foto: Ilustračné