Už žiadne nelegálne stavby v Dobšinej

Ešte v decembri sme vás informovali o prvom kroku nového vedenia mesta Dobšiná vo vzťahu k obyvateľom osady niže mesta. Rómsku kolóniu vtedy navštívil primátor mesta Dobšiná Ján Slovák (nezávislý) a mestský poslanec a člen mestskej rady Ing. Tomáš Mišanko (nezávislý). Na vlastné oči a osobnými rozhovormi s obyvateľmi osady, sa vtedy chceli informovať o stave, aký je v danej lokalite nášho mesta. Mnohí tento počin nového vedenia mesta označili za prvý krok v roky neriešenej problematike.

Presne o mesiac od tejto návštevy osady, sa na kolónií začína s prvými zmenami. Vybrali sme sa preto za primátorom mesta Dobšiná, Jánom Slovákom, ktorý nám priblížil všetky zmeny a ich dôvody. „Tento krok je veľmi potrebný k detailnému zmapovaniu danej oblasti. Terénne sociálne pracovníčky mali zmapovanú situáciu, kto tam žije, aké rodiny, koľko majú detí, no táto situácia sa neustále menila. Rozhodli sme sa preto prideliť každej chatrči osobité číslo, pod ktorým bude evidovaná daná rodina, ktorá ju obýva, aj jej počet.

Od dnešného dňa, je prísny zákaz stavania nových chatrčí a každá novopostavená bude okamžite likvidovaná. Dovedna sme očíslovali existujúcich 74 príbytkov. Vo väčšine žijú ľudia v úplne katastrofálnych podmienkach a prevažne aj s početným potomstvom. Toto označenie bude určite nápomocné aj kvôli lepšej prehľadnosti pri zásahoch polície, záchranárov a ďalších zložiek. Vytvoríme mapu, na ktorej budú presne zakreslené aj s prideleným číslom pre lepšiu orientáciu.

Obyvateľov osady budeme nútiť k tomu, aby si v osade a pred príbytkami urobili poriadok, ktorý si budú musieť udržiavať. V súčasnej dobe už pravidelne chodí na osadu hliadka Mestskej polície, prípadne Rómska občianska hliadka, čím budeme mať vždy aktuálny prehľad o situácií. Ak by sa javili známky napríklad novej stavby, tá bude okamžite rušená. Dnes sme urobili tento krok na osade, no podobným trendom sa uberieme aj v samotnom meste.

Napríklad na Zimnej ulici, v časti zvanej Burdel, taktiež prekontrolujeme a zistíme stav. Tieto čierne stavby sa evidentne vyskytujú aj tam, na pozemkoch za domami, ktoré majú súpisné číslo. Je potrebné vedieť koľko je nelegálnych stavieb v týchto miestach, ako aj v celom meste. Isteže, prísny zákaz pokračovania v nelegálnej stavebnej činnosti bude samozrejmosťou a priamo na území mesta budeme nelegálne stavby riešiť v súčinnosti so Stavebným úradom. Na čom budeme trvať je tiež poriadok a čistota.“ Dodal v závere rozhovoru primátor mesta Dobšiná Ján Slovák pre náš portál. Ako to vyzeralo v osade pri rozdávaní čísel vám prinášame vo fotogalérií pod príspevkom.

Foto: Redakcia MD