Uplynulo 71 rokov od oslobodenia Dobšinej

Dňa 26. januára 2016 v popoludňajších hodinách zorganizovalo Mesto Dobšiná a základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) spomienkovú slávnosť na počesť 71. výročia oslobodenia nášho mesta. Skupinka asi šesťdesiatich občanov si na Námestí baníkov vypočula po doznení hymny slávnostné príhovory a báseň. Pred pamätnou tabuľou oslobodenia, pri ktorej držali čestnú stráž členovia baníckeho združenie Bruderschaft následne zazneli historické fakty, ktoré predniesol predseda SZPB František Novotný.

22. decembra 1944 zažilo mesto Dobšiná bombardovanie. Vojaci a občania v tom čase nebrali nijako vážne protiletecké opatrenia. V domoch sa svietilo, na uliciach sa kládli ohne. Zavládla tým v meste frontová nálada. „Večer v ten istý deň o 19:00, bolo počuť silné detonácie. Bomby spadli vyše a niže mesta, našťastie nestala sa škoda na ľudských životoch a ani na majetku. V polovici januára sa stala Dobšiná zázemím frontu. V smere od Rožňavy prichádzalo do mesta stále viac vojakov oslobodencov. V našom meste sa zásobovali oddiely na frontovej línii, čím sa Dobšiná stala nepostrádateľnou“ uviedol pán Novotný.

Pár dní pred  oslobodením mesta, v čase ústupu okupantských vojsk sa podľa historických faktov miestni muži ukrývali v blízkej Lányihute, lebo bolo známe, že Nemci berú práceschopných so sebou.  27. januára 1945 stretnutie sa s Rumunmi oddielmi bolo pre Dobšinčanov veľkým prekvapením. Obyvatelia vyšli zo svojich úkrytov a následne za rumunskými jednotkami prišli do mesta aj ruské oddiely, ktoré preverovali mesto od nástrah. Revolučný národný výbor, ktorý bol vytvorený už počas SNP  sa ujal ihneď svojej funkcie. Oslobodenie nášho mesta Dobšiná sa tak úplne zavŕšilo.

Foto & video: JK