Učiteľky z Dobšinej otvorili rodičovské centrum

Už pred viac ako rokom napísali učiteľky z Dobšinej svoj otvorený list, ktorý si prečítalo viac ako 260 000 ľudí na internete. Jeho obsah rozvíril hladinu v laickej, ale aj odbornej sfére, pretože nestrojene a bez okolkov pomenovali stav bezmocnosti a zúfalosti nad problémami učiteľov, ktorí tak ako aj v našom meste majú za úlohu vyučovať prevažne rómske deti. Eleonóra Liptáková a Erika Polgáriová, učiteľky z Dobšinej, ako ich pozná celé Slovensko, sa zakrátko zúčastnili viacerých stretnutí s kompetentnými politikmi, ktorí neraz prisľubovali zmeny v legislatíve a školstve, ktoré mali za úlohu zlepšiť situáciu.

odľa slov učiteliek sa ale nič nezmenilo a riešenia politikov sa v reálnej praxi neudiali, alebo zlyhávajú. Preto sa rozhodli veci vziať do vlastných rúk a ukázať kompetentným, že docieliť zmenu sa dá, treba však pre ňu niečo fyzicky urobiť a nie o nej iba hovoriť.„Už vtedy skrsla u nás myšlienka vytvorenia centra, kde by sa stretávali mamičky a vlastne boli by to dievčatá, ktoré otehotneli pred dovŕšením 18.-násteho, či dokonca 15.-násteho veku. Chceme sa venovať dievčatám, ale aj deťom a ukážeme mamičkám, čo s dieťaťom, ako môžu rozvíjať jeho schopnosti. Tiež ich chceme viesť k zodpovednému prístupu k sexualite. Chceli by sme u nich modelovať, aspoň socializovaný spôsob života, od domácich prác, až po starostlivosť.“

To, ale aj oveľa viac má zastrešovať rodičovské centrum, ktoré bolo otvorené včera, symbolicky na Mikuláša, kde učiteľky z Dobšinej chcú prinavrátiť detstvo deťom. „Veľmi dlho sme čakali na predtým prisľúbené priestory, no keďže sa nič v tomto smere nedialo, tak nám ponúkol jeden z investorov pomoc s tým, že by bol ochotný investovať vlastné peniaze.“ Sponzora môžete vidieť aj na našej titulnej fotografií. Je ním Jozef Bardík, ktorý kúpil pre novovzniknuté centrum rodinný dom a dal ho Občianskemu združeniu Detstvo deťom do užívania na 15 rokov za symbolické jedno euro.

Na včerajšom slávnostnom otvorení centra nechýbali všetci, ktorým bude centrum primárne určené, ale ani novinári z verejnoprávnych a súkromných médií. Mesto Dobšiná ako svojho zástupcu vyslalo MVDr. Teréziu Balážikovú, lebo podľa jej slov primátor Horník, mal iné, bližšie neurčenépovinnosti. Atmosféra v rodičovskom centre bola po celý čas uvoľnená, pričom nechýbalo ani občerstvenie a program, o ktorý sa postarali jeho samotní budúci užívatelia. Výsledky rodičovského centra bude podľa učiteliek možné badať o pár rokov, kde sa zhodnotí aj úspešnosť celého projektu. Momentálne centrum bude pracovať s 18.-nástimi rodinami. Zo včerajšieho otvorenia rodičovského centra vám prinášame fotografie a video pod príspevkom.

{gallery}foto_aktuality/ded_otvorenie{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD