Už teraz sa pripravujú na Dni mesta Dobšiná

Dobšiná sa pripravuje na najväčšie mestské slávnosti v roku už teraz. Tento rok budú o to  významnejšie, kvôli zapojeniu sa do programu Terra Incognita a projektu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, ktorého súčasťou je aj Dobšiná.  Mesto má už vytýčený dátum a bude pozývať širokú verejnosť na Dni mesta Dobšiná, v dňoch 13. – 19. mája 2013. Od piatku do nedele sa budú konať XXI. Dobšinské turíčne sviatky spojené s turíčnym jarmokom a TOP podujatie Košíc, Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 – Poklad Sklenenej pani.

„Pôjde o trojdňové podujatie. Poklad sklenenej pani ponúkne návštevníkom historického banského mesta Dobšiná možnosti zapojiť sa do radu súťaží a happeningov spojených so skutočnými udalosťami i mystériami tamojších dejín. Turecký vpád zo 16. storočia, hľadanie pokladu tajomného ducha Sklenenej pani, ale aj preteky furmanských vozov, či iné body programu sú zárukou zábavy i poznávania unikátnosti regiónu. Celosvetové stretnutie „duchov“ bielych paní a ženských strašidiel s galériou živých sôch dá možnosť účasti všetkým prítomným so zmyslom pre tajomno i recesiu.“ Uvádza sa v oficiálnej správe projektu.

Chýbať vraj nebude ani súťaž o najkrajšie strašidlo a najťažšieho muža, ktorý sa v súlade s niekdajšou tradíciou stane na chvíľu richtárom mesta. To všetko obohatia početné prezentácie írečitého folklóru a banských tradícií spojených so sviatkom Turíce. Aj ukážky tradičných ľudových remesiel, špecialít miestnej kuchyne, nočné oslavy a dobrá nálada navrch garantujú nezabudnuteľné zážitky uprostred hôr, ktoré svojim pozemským i podzemným bohatstvom okúzlili nejedno kráľovstvo, či ríšu.

Ilustračnéfoto: Dobšinčan, video: KE

{youtube} Fi68lBsdgi8 {/youtube}