Kultúra

Turíčne sviatky sa zavŕšili baníckymi tradíciami

 

Turíce sa už tradične završujú  slávnostnou nedeľou, ktorá sa nesie v znamení baníckych tradícií. Baníctvo je neodmysliteľné späté s Dobšinou a Turíčna nedeľa mu vzdáva hold. Verejné oslavy tohto sviatku začali už o pol deviatej pred baníckym domom, kde sa zišli baníci bratstva Bruderschaft, ale aj široká verejnosť pozostávajúca z obyvateľov mesta. Od baníckeho domu pokračoval sprievod na čele s dychovou hudbou mesta Dobšiná, naprieč námestím a hlavnou ulicou SNP. Na Zimnej ulici sa sprievod rozdelil, pričom evanjelickí veriaci išli na slávnostné služby Božie do evanjelického kostola a katolícki sa zúčastnili na slávnostnej omši v katolíckom kostole.

Je zaužívané, že od desiatej hodiny pochod mestom pokračuje,  pričom pri pomníku v miestnom parku na ulici SNP sprievod vzdá úctu padlým. Tento rok tak za všetkých učinil predseda baníckeho združenia Ing. Michal Neubauer. Následne sa za tónov dychovej hudby prítomní presunuli na Námestie baníkov. Tam zaznela báseň v podaní Márie Gazdíkovej, ale aj príhovor zástupkyne primátora mesta PaedDr. Anny Klausmanovej (Smer-SD), ktorá ospravedlnila neprítomného primátora z dôvodu choroby.

Ani vedenie mesta nezabúda na členov baníckeho združenia, kde je tradíciou, že na každé Turíce ocení štyroch z radov baníkov. Za zaslúžilú prácu v baníckom združení Bruderschaft boli pri príležitosti Turíc 2014 ocenení títo baníci: Ondrej Šipula, Ján Fajdek, František Gvizd, Ľudovít Sklenár. Všetci ocenení obdržali malé pozornosti a ďakovný list primátora mesta Dobšiná. Po slávnostnom ocenení boli všetci účastníci sprievodu pozvaní do Mestského kultúrneho strediska, kde ich čakal pestrý program v podaní Evanjelického speváckeho zboru, dychovej hudby mesta, ale aj folklórneho súboru Gemer. Celú slávnostnú Turíčnu nedeľu sa vám pokúsime priblížiť formou fotografií a krátkeho videa.

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »