Turíčna nedeľa sa niesla v znamení baníckych tradícií

Turíčna nedeľa sa niesla v znamení tradícií. Verejné oslavy tohto sviatku začali v našom meste už po 24.-tý krát o pol deviatej pred baníckym domom, kde sa zišli baníci bratstva Brüderschaft, ale aj široká verejnosť, tiež zástupcovia Mesta Dobšiná. Od baníckeho domu pokračoval sprievod na čele s dychovou hudbou mesta naprieč námestím a hlavnou ulicou SNP. Na Zimnej ulici sa sprievod rozdelil pričom evanjelickí veriaci išli na slávnostné služby Božie do evanjelického kostola, katolícky kostol zas privítal svojich veriacich z radov baníkov a verejnosti, ktorí  sa zúčastnili na slávnostnej omši. Od desiatej hodiny sprievod mestom pokračoval pričom sa jeho účastníci zastavili pri baníckom pamätníku na ulici SNP, následne pri pomníku v miestnom parku. Tam položili veniec predseda baníckeho združenia Ing. Michal Neubauer a primátor mesta Dobšiná Ján Slovák.

Následne sa za tónov dychovej hudby prítomní presunuli na Námestie baníkov. Tam zaznela báseň a následný príhovor primátora mesta Dobšiná. “Vzdajme hold a tichú spomienku tým, ktorí budovali toto mesto – baníkom. Turíčne sviatky budeme zachovávať a ctiť si túto tradíciu aj do budúcna.“ Vyslovil primátor mesta a prítomných požiadal aj o minútu ticha za tých, ktorí už nie sú medzi nami. Na podujatí v centre mesta boli ocenení aj štyria baníci miestneho baníckeho združenia Brüderschaft, ktoré dodnes uchováva banícke tradície a kultúrnu identitu nášho mesta. Ďakovné listy primátor mesta Dobšiná na tohtoročných Turíčnych sviatkoch udelil Pavlovi Burgerovi, Milošovi Hutníkovi, Jánovi Fajdekovi a Ondrejovi Šipulovi. Podujatie vyvrcholilo posedením v sále kultúrneho domu, kde v pestrom programe vystúpil FS Gemer, evanjelický spevokol a spevokol klubu dôchodcov. Od 15.-nástej hodiny sa v priestoroch kultúrneho domu koná tradičná banícka zábava.

Text, foto & video: Juraj Karika