Terénni sociálni pracovníci iniciovali motivačnú prednášku na SOŠ

Spoločne s pedagógmi SOŠ v Dobšinej sme prišli s nápadom uskutočniť besedu, ktorá by určitým spôsobom namotivovala žiakov k uplatnenie stredoškolského vzdelania. Dňa 26.apríla 2016 sa uskutočnila prednáška v priestoroch  SOŠ v Dobšinej v dielni odborného výcviku na ulici P.J. Šafárika. Prednášku sa nám podarilo zorganizovať v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Prednášajúcou bola pracovníčka oddelenia poradenstva a vzdelávania Mgr. Viola Spišáková, ktorá študentom odborne a zaujímavo podala možnosti ich uplatnenia po získaní výučného listu. Žiaci sa zaujímali hlavne o možnosti rekvalifikačných kurzov, o absolventskú prax a dobrovoľnícku činnosť, ako  jednu z možností, ktorú budú vykonávať po skočení štúdia.

Prednášky sa zúčastnilo približne 25 žiakov 1.E a 2.E triedy z odborov stavebná výroba, strojárska výroba, výroba konfekcie a praktická žena. Cieľom prednášky bolo motivovať žiakov k ukončeniu štúdia a ku získaniu výučného listu, pretože častým problémom podľa pedagógov je, že študenti v druhom ročníku ukončia školu kvôli rôznym brigádam a vidine okamžitého zárobku. Neskôr v budúcnosti im výučný list chýba, ale školu už nedoštudujú. Našou snahou bolo, aby žiaci považovali výučný list ako niečo z čoho budú mať úžitok a nie ako niečo čo robia nasilu. Podnet na vykonanie prednášky nám dali pedagogický zamestnanci školy, majstri odborného výcviku, ktorých táto situácia trápi a záleží im na vzdelanostnej úrovni v meste Dobšiná. Dohodli sme sa aj na spolupráci v budúcnosti, ktorú veľmi vítame.

Mgr. Anna Wágnerová