Svetový deň boja proti AIDS si pripomenuli aj v Dobšinej

Prvý december bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň boja proti AIDS a preto Slovenský Červený kríž pripravuje už po 18. krát kampaň Sviečkový pochod a kampane zamerané na tento deň. Cieľom je demonštrovať solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV/AIDS, zamerať pozornosť spoločnosti na problematiku HIV/AIDS a súvisiacu stigmatizáciu a diskrimináciu a informovať verejnosť o spôsobe prenosu a možnostiach ochrany. Počet ľudí žijúcich s HIV/AIDS narastá napriek tomu, že možnosti prevencie existujú. Prevencia naďalej zostáva jedinou možnosťou, ako je možné šíreniu HIV zabrániť. Práve prevencia je ústrednou témou, na ktorú sa aktivity Slovenského Červeného kríža v tejto kampani zameriavajú.

Tento deň sme si pripomenuli aj v našom meste a osobite na miestnom dobšinskom gymnáziu. Prvého decembra študenti gymnázia vytvorili z vlastných postáv červenú stužku solidarity, ktorá sa stala symbolom. O deň na to zas absolvovali besedu, ktorú viedli členovia miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Dobšinej. Ako pre náš portál povedal predseda organizácie Juraj Karika: „Sme veľmi vďační, pedagógom gymnázia, no tiež študentom za záujem. Besedu bolo možné uskutočniť za najvýraznejšej pomoci našich členov Martina Mojčáka a Evy Šmirovej, ktorá študentom, jej spolužiakom pripravila výbornú prezentáciu. Aj v budúcnosti pri tejto, ale aj iných kampaniach radi pomôžeme. Momentálne nám beží tiež projekt s názvom Evička, pre materské školy na území mesta Dobšiná, ktorý zastrešujeme našimi členkami Petrov Sarnovskou a Karin Puškášovou.“

Do tohtoročnej kampane sa na Slovensku zapojilo 19 miest a obcí, medzi nimi aj Dobšiná, v ktorých Slovenský Červený kríž organizuje spomínané sviečkové pochody, či besedy na školách. Tento rok – po prvýkrát, môžu ľudia, ktorí sa do kampane zapoja, napísať na červený papier, aký predsudok majú voči ľuďom žijúcim s HIV. Tieto popísané papieriky sa následne pokrčia a bude z nich poskladaný tvar stužky, ktorá je celosvetovo symbolom boja proti HIV/AIDS a je prejavom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV. Vo viacerých mestách sa bude realizovať aj anketa znalostí o HIV/AIDS.

V Slovenskej republike bola od roku 1985 do 30. septembra 2014 diagnostikovaná infekcia HIV u 577 občanov SR a u 76 z nich sa vyvinuli klinické príznaky AIDS. Z občanov SR išlo o 498 mužov a 79 žien. Väčšina infekcií HIV v SR bola zaznamenaná v skupine homosexuálov. Najvyšší počet ľudí s HIV je vo väčších mestách, najvyšší počet HIV je v Bratislavskom kraji. V roku 2013 bol zaznamenaný doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku (83 nových prípadov HIV), v porovnaní s rokom 2012 (50 nových prípadov) došlo k vzostupu vo výskyte prípadov o 66 %. V roku 2014 pokračoval vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie, keď došlo k miernemu vzostupu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Od 1. januára 2014 do 30. septembra 2014 bolo diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 65 nových prípadov HIV, diagnostikované boli 2 prípady AIDS a 2 prípady úmrtí ľudí s HIV.

Použité foto: FB page Gymnázium Dobšiná