Kultúra

Súťaže dobšinských gymnazistov v roku 2015

Počas roka 2015 sa dobšinskí  gymnazisti zúčastňovali súťaží v rôznych oblastiach, porovnávali svoje výkony s rovesníkmi nielen v rámci okresu, ale aj celosvetovo. Vďaka technológiám, ktoré umožňujú, aby žiaci malého gymnázia v malom meste súťažili v tej istej chvíli s kýmkoľvek hoci aj z New Yorku, učitelia Gymnázia v Dobšinej zapojili svojich žiakov do medzinárodných súťaží. Napríklad najobľúbenejšiu logickú medzinárodnej súťaž Genius Logicus v roku 2015 riešilo 37 žiakov,  Klokana, matematickú súťaž, do ktorej sa zapojilo 6,4 milióna žiakov z 56 krajín, na našej škole riešilo 28 žiakov, do celoslovenskej súťaže Expert Geniality Show, ktorú riešilo 9000 žiakov z celého Slovenska, sa zapojilo 37 žiakov z našej školy.  Celoslovenskej súťaže v programovaní Ibobor sa zúčastnilo 60 žiakov našej školy. Korešpondenčné súťaže sú väčšinou spoplatnené, preto klesá reálny záujem žiakov o ne, v roku 2015 sa do korešpondečných súťaží MAKS a TAKTIK zapojilo spolu 12 našich žiakov.

Niektorí žiaci majú vyhranený záujem o konkrétny vyučovací predmet. Tých pripravili vyučujúci na predmetové olympiády. V roku 2015 sa na krajskom kole biologickej olympiády umiestnila Janka Štrignerová, olympiádu ľudských práv na kraji úspešne riešil Lukáš Macko,  okresné kolo matematickej olympiády vyhral Martin Dovalovský, druhé miesto v okrese získal Peter Dovalovský, anglickú olympiádu na okresnom kole vyhral  Filip Tomášik, druhý v poradí víťazstiev bol Richard Hajdúk, v nemeckej olympiáde sa na druhom mieste v rámci okresu umiestnil Brian Rusnák, v chemickej olympiáde bola na okresnom kole druhá Alexandra Molčanová, čím postúpila na krajské kolo a tam bola úspešnou riešiteľkou. Technické zručnosti podľa najmodernejších edukačných kritérií úspešne predviedli na technickej olympiáde na krajskom kole Alexandra Molčanová a Lukáš Haviarik. Krajskú úroveň v stredoškolskej vedeckej súťaži SOČ dosiahla Zuzana Beňadiková.

Rok 2015 bol bohatý na športové medaily. Okrem širokej účasti v mestskej medzinárodnej aktivite – Športová olympiáda partnerských miest, ktorej sa v roku 2015 v  Sajószentpéteri aktívne zúčastnilo 10 našich žiakov, vyhrávali naši športovci čokoľvek. Najvytrvalejší a najrýchlejší v cezpoľnom behu na obvodnom kole v Dobšinej, na krajskom kole v Kysaku bol bezkonkurenčný Lukáš Haviarik, ktorý sa dostal na celoslovenské kolo do Bratislavy, kde v konkurencii bežcov z celého Slovenska dobehol na krásnom 9.mieste. Aerobik na celoslovenskej prehliadke v Žiari nad Hronom cvičili  Martina Valentková a Dorota Kortišová .  Monika Kolláriková, Dorota Kortišová, Kristína Palacková, Dominika Palacková, Marianna Dovalovská, Silvia Švecová, Veronika Kontúľová, Lucia Leskovjanská sa vo volejbale dostali na regionálne kolo do Krompách, Adam Gallo, Matej Gelda, Ján Gelda, Jaroslav Hutník, Marek Benčko, Marek Šimko, Jakub Ondruška, Peter Husár, do Spišskej Novej Vsi. Florbal hrali chlapci aj dievčatá na obvodnom kole. Za chlapcov reprezentovali: Martin Dovalovský, Peter Dovalovský, Michal Nehrer, Adam Wágner, Marián Turic, Leonard Fedírko, Dávid Rybár, za dievčatá: Slávka  Čisárová, Sofia Herčková, Sára Kluknavská, Anna Mihóková, Alexandra Molčanová, Katarína Oravcová, Alena Orosová, Kristína Vlčeková, Bibiána Vlčeková, Ivana Žúdelová. Obvodné kolo futsalu vyhrali chlapci: Adam Gallo, Matej Gelda, Martin Gunár, Radko Straka.

Naša škola sa aktívne a úspešne zapojila do zaujímavej súťaže vyhlásenej predsedom parlamentu School Dance, kde sme sa vďaka e-podpore našich priaznivcov  dostali do najužšieho výberu, medzi 10 najúspešnejších zo všetkých škôl a škôlok Slovenska a Česka. Umelecký prejav v roku 2015 na okresnej úrovni predviedli Zdenka Terrajová a Ivana Žúdelová v Slávikovi Slovenska a na Hviezdoslavovom Kubíne recitoval Miloslav Varga. Do fotografickej súťaže Zelený objektív  sa v roku 2015 zapojilo 5 žiakov. Okrem toho sa naši žiaci v rámci spolupráce s voľnočasovými organizáciami v meste aktívne zúčastňovali výstav, koncertov a súťaží nimi organizovanými. Všetkým reprezentantom našej školy, Gymnázia v Dobšinej, za rok 2015 ďakujeme, blahoželáme a tlieskame.