Aktuality

Sľuby primátora vs. realita

 

 

Na predvolebné sľubovačky si už zvykol každý volič a je mu neraz dopredu jasné, že väčšina z nich sú iba prázdnym mlátením slamy. Nie je to nič výnimočné, sľubuje sa vo vysokej, ale aj „malej“, komunálnej politike.

 

Na sľuboch nie je nič zlé , no mal by to byť záväzok voči tým, ktorým sa daný sľub dáva, aby sa v budúcnosti vyplnil. Žiaľ stretávame sa aj s bežnou praxou, kde zostáva iba pri veľkých slovách a taktiež slovami klasika povedané „skutek utek“.

 

Pozrime sa preto na slová,sľuby a skutky nášho primátora, Karola Horníka, ktorý v čase svojho zvolenia kandidoval za koalíciu KSS & ĽS-HZDS a neskôr za Smer-SD, v ktorom aktívne pôsobí dodnes. Na pomoc sme si vzali jeho predvolebný program z roku 2007, kedy sa o priazeň voličov uchádzal prvý krát.

 

Hneď v úvode tohto letáku ako to aj vidieť na našej fotografii upúta oficiálny erb mesta Dobšiná (zrejme ťažko na jeho použitie mal povolenie alebo výnimku, ale to neriešme), jeho tvár a oznam v podobe zverejnenia veku, že do dôchodku má ešte čo-to a nebolo by odveci zarobiť na pekný vysluhovák.

 

Po roztvorení letáku nasledujú informácie v podobe koníčkov, rozprávania sa (možno tam je zarátané aj recitovanie) s občanmi, informácie o tom, že je dobšinčan a nesúhlasí so smerovaním tohto mesta a preto ponúka alternatívy, ktoré radi zhodnotíme. Hodnotenia sú nestranné a vychádzajú z volebného programu a skutočných činov.

 

  1. Využijem všetky možnosti na zvyšovanie zamestnanosti. – V Dobšinej je momentálna nezamestnanosť dlhodobo nad 30% s prognózou neustáleho zvyšovania.
  2. Budovanie a rekonštrukcia infraštruktúry, výstavba skládky TKO, čistiareň odpadových vôd, rekonštrukcia námestia s dôrazom na historický odkaz a so zachovaním originálnej dobšinskej kamennej dlažby. – Výtlky po cestách a chodníkoch v meste a najmä na uliciach Zimnej a Novej sú tak veľké, že o chvíľu do nich padnú aj buldozéry a síce infraštruktúra sa zrekonštruovala v smere na vyšný koniec mesta do miesta už tradične nazývanom „cesta ktorá vedie nikam“ a mesto ju bude splácať ďalších 20 rokov. TKO a čistiareň odpadových vôd naďalej stoja tak ako pred rokmi. Námestie sa síce zrekonštruovalo, ale dovolíme si povedať, že betónová plocha s historickým odkazom nemá nič spoločné a tej klasickej dobšinskej kamennej dlažby tam nájdeme veľmi málo.
  3. Budem podporovať miestne podnikateľské subjekty. – Zatiaľ nemáme vedomosťo jedinom zvolanom zasadnutí primátora s podnikateľmi v meste.
  4. Mimoriadnu pozornosť budem venovať školám. – Ako primátor a poslanec Košického samosprávneho kraja súhlasil so zlúčením SOU a gymnázia v Dobšinej do jednotnej Spojenej školy a školstvo naďalej chradne.
  5. Podniknem kroky na obsadenie miest praktického lekára, stomatológa, gynekológa a diabetológa. – Praktickí lekári sú naďalej pre tento obvod iba dvaja, gynekológ a ani diabetológ v Dobšinej nezavítal a s novo otvorenou ambulanciou stomatológa na ZŠ nemá primátor nič spoločné.
  6. Budem pravidelne zvolávať verejné zhromaždenia občanov. – Konalo sa iba raz v čase pred voľbami.
  7. Budem podporovať kultúru. – Primátor bol predtým vedúcim kultúry a je mu stránka javísk a divadiel blízka.
  8. .Budem podporovať šport. – Najviac ale futbal
  9. Prehodnotím personálne obsadenie vedúcich funkcii MsÚ a všetkých inštitúcii, ktoré riadi mesto. – Občan sa stále pozerá na rovnaké tváre a zrejme aj bude až do ich zaslúžilého dôchodku.
  10. Zabezpečím cieľavedomé plnenie úloh, systematicky rozložených. – Rozpočet mesta je už tak napnutý, že zamestnanci nedostali odmeny a podľa slov Janky Šrenkelovej, vedúcej finančného odboru má mesto ledva na svoj chod.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »