Aktuality

Sú aktivačné práce v Dobšinej skutočne nepotrebné?

 

Práve to sa snažia zistiť niektorí obyvatelia, pričom nie je je výnimkou, že vyslovia myšlienku o nepotrebnosti aktivačných prác, prípadne aj kontroverznou formou prostredníctvom sociálnych sietí šíria fotografie pracovníkov, ktorí oddychujú a práve nepracujú. Práve preto sme sa vybrali spoločne s aktivačnými pracovníkmi a koordinátormi v sérií niekoľkých dní priamo na ich pracoviská. Na úvod si povedzme, že výška aktivačného príspevku v súčasnosti činí 63,07€. Za túto sumu musí aktivačný pracovník odpracovať 16 hodín týždenne teda 64 hodín mesačne. Povinnosť odpracovať si dávky majú aj poberatelia iba dávky v hmotnej núdzi, ktorá činí 61,60€  a títo pracovníci pracujú 32 hodín mesačne.

Verejnosť si spája aktivačné práce často iba s udržiavaním vereného poriadku na uliciach. Ako sme sa dozvedeli, je to od reality vzdialené. „Od začiatku do konca roka to nie je len o čistení a udržiavaní komunikácií a chodníkov, či verejnej zelene. Je to aj kosenie na cintorínoch, odstraňovanie buriny, ale aj výpomoc pred konaním akéhokoľvek kultúrneho, či športového podujatia väčšieho, či menšieho formátu na území nášho mesta. Zabezpečenú údržbu máme aj počas víkendov a spolupracujeme v súčinnosti s ktoroukoľvek spoločnosťou spadajúcou pod správu Mesta Dobšiná, alebo na vyžiadanie vypomáhame aj organizáciám, ktoré realizujú iné práce na našom území. Takým bolo napríklad nedávne čistenie toku potoka,“ spresnil Daniel Blaško Hlavný koordinátor mesta.

Na pracovníkov v meste dohliadajú štyria koordinátori a momentálne formou aktivačných prác mesto Dobšiná vedie 158 občanov. Formou 32 hodín mesačne za základnú dávku pracuje ďalších 147 pracovníkov spadajúcich pod Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Z toho vyplýva, že nie všetci nezamestnaní sa hneď na práce formou aktivačného príspevku dostanú a zväčša sú vyberaní občania, ktorí sú bez práce dlhodobo. „Bez aktivačných pracovníkov, či chceme, alebo nie, to nejde a nielen v našom meste, ale všetkých mestách a obciach. Naše mesto nedisponuje toľkými stálymi silami, ktoré by dokázali zvládnuť všetky prípravné práce, alebo údržbu. Mnohí sú prideľovaní ako pomocní pracovníci na Podnik služieb mesta, Mestskú políciu, alebo do miestnych škôl ako upratovačky. Aj tam je ich pomoc vítaná. Toleruje sa aj malý oddych, človek nie je stroj, aby pracoval nonstop, no musí to byť adekvátne,“ dodáva pán Blaško a jedným dychom uvádza, že cieľom tohto projektu je najmä znovu osvojenie si, prípadne udržanie pracovných návykov u ľudí, ktorí dlhšie nepracovali.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »