Štvrtok v Dobšinej patril kultúrnym podujatiam

V poradí druhý deň Dní mesta Dobšiná zahájil vo štvrtok o 14.nástej hodine detský výtvarný plenér, ktorý organizovala Základná umelecká škola v Dobšinej. Plenér niesol podtitul „Moje mesto“, kde deti mohli priamo na výkresoch prezentovať to, ako vidia mesto v ktorom žijú, jeho dominanty, či okolitú prírodu. Pre nepriazeň počasia bolo podujatie presunuté do vestibulu Mestského kultúrneho strediska, čo mu však nijako neubralo na atraktivite, o čom svedčila aj vysoká účasť zúčastnených detí. Sedem najkrajších prác bolo následne počas piatku ocenených na hlavnej tribúne.

Výherca

Materská Škola Adam Málik
Materská Škola Jakub Hmilanský
Materská Škola Sofia Sadlowská
I. kategória Perta Terajová
I. kategória Dominika Vaisová
II. kategória Viktória Kortišová
II. kategória Zuzka Revúcka
II. kategória Zuzka Gonová
II. kategória Sarah Trochová
Cena riaditeľa Terezka Vikatrovská
Cena primátora Katka Oravcová

V sále Mestského kultúrneho strediska sa následne deťom v Dobšinej prihovorila „Dorotka z Fidorkova“. Ako uvádzajú organizátori, Fidorkovo je krajinka, kde je všetko ružové a deti sú pehavé. Ulice sú pomenované podľa kvietkov, ľudia podľa zeleniny a ovocia. V škole sa deti namiesto matematiky učia viazať šnúrky, zapínať si gombíky a od rána do večera si čítajú rozprávky a spievajú. Do fascinujúceho sveta ich vo svojich interaktívnych divadelných predstaveniach Dorotka vťahuje, ako copaté dievčatko, ktoré malým divákom rozpráva veselé a poučné príbehy z tohto mestečka.

O 19.nástej hodine si na svoje prišli milovníci žánru krimikomédie. Mestské divadlo Actores totiž v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska odohralo svoje predstavenie s názvom 39 stupňov na motívy rovnomennej novely Johna Buchana a slávneho filmu Alfréda Hitchcocka. Dej filmu je v úvode vsadený do Londýna, kde si Richard Hanney žije svoj nudný život, až kým jedného dňa nestretne záhadnú ženu a ocitne sa priamo uprostred zločineckého prípadu. Zaujímavosťou hry je, že pôvodný príbeh je upravený pre štyroch hercov. Jedine predstaviteľ Hanneya hrá jednu postavu, herečka predstavuje tri ženy, ktoré sú charakterovo od seba úplne odlišné. Ostatných dvadsaťšesť postáv hrajú dvaja herci, ktorí sa behom sekundy dokážu zmeniť na kohokoľvek.

Plenér v Mestskom kultúrnom stredisku

Dorotka z Fidorkova