Študentská kvapka krvi aj u nás

Slovenský Červený kríž aj na túto jeseň pripravil celoslovenskú kampaň Študentská kvapka krvi. Jej 18. ročník začal 15. októbra 2012 a potrvá päť týždňov – do 16. novembra 2012. Heslom tohtoročnej Študentskej kvapky je „Podaj pomocnú ruku“. Tvárami Študentskej kvapky sú mladí slovenskí herci Dominika Zeleníková a Jakub Lorencovič.

„Tohtoročnú kampaň sme odštartovali  15. októbra odberom krvi na internáte Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline. Odbery krvi, ale aj ďalšie sprievodné akcie, akými sú napríklad náborové workshopy či simulované odbery krvi, budú prebiehať vo všetkých väčších mestách, ale aj mnohých obciach Slovenska.“  Povedala Silvia Kostelná zo SČK.

Ako nám potvrdilo riaditeľstvo Územného spolku SČK v Rožňave, krv je možné darovať v pracovných dňoch na pracoviskách Národnej transfúznej služby www.ntssr.sk  a na hematologicko-transfuziologických oddeleniach jednotlivých nemocníc. Najbližšie je to na HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave a registrovať sa je možné osobne v utorky a štvrtky od 07:00 do 08:00 hod, prípadne telefonicky 058/7771489.

Študentská kvapka krvi je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy, ale aj firmy a organizácie. Jej cieľom je primäť najmä mladých ľudí, aby chodili darovať krv pravidelne, čím sa zabezpečuje dostatok krvi v našom zdravotníctve.

Darovať krv môže každý vo veku 18 – 60 rokov, ktorý sa cíti zdravý, a váži viac ako 50 kilogramov. Darca by mal prísť na odber najedený a mal by vypiť dostatok tekutín. Priniesť je potrebné aj občiansky preukaz a kartičku poistenca.  Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku.Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy.

Ilustračné foto & video: SČK

{youtube} 8aOD13m3VIc {/youtube}