Kultúra

Stretnutie Bulinerov s príjemnou atmosférou

V nedeľu 16. Augusta členovia Karpatskonemeckého spolku (KNS) v Dobšinej zorganizovali v poradí už 22. stretnutie Bulinerov . Okrem domácich Dobšinčanov sa na ňom zúčastnili členovia a sympatizanti zo Smolníka, Smolníckej Huty, Švedlára, ale aj Rimavskej Soboty. Účastníci stretnutia mohli za tónov príjemnej hudby a vlastne tvoreného programu ochutnať typicky dobšinské jedlo, akým je napríklad grulikuchen, ale tiež guláš pripravený na ohni.

Miestna skupina KNS v Dobšinej patrí pod región Dolný Spiš.  Cieľom  činnosti skupiny v Dobšinej je obnova a upevnenie identity pôvodnej  nemeckej  menšiny Bulinerov  v našom meste.  Združujú  96 členov, ktorí sa snažia o pozdvihnutie a podporu v oblasti kultúrnej, spoločenskej a občianskej, a o udržiavanie nemeckého jazyka a nárečia. Ich cieľom je aj rozvíjanie tolerancie a dobrého spolužitia bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie.

“V rámci kultúrnych aktivít v tomto roku sme mali stretnutie ku Dňu matiek, spojené s výročnou členskou schôdzou. V júni sme sa zúčastnili pietneho aktu za zavraždených  spoluobčanov v Dobšinej, ale aj Přerove. Návšteva Přerova bola spojená aj s krstom knihy od Dr. Hýbla, ktorá popisuje túto hroznú udalosť. Priamo na počas krstu tejto vzácnej publikácie sme prítomným priblížili aj reč starých Dobšinčanov, skrz príhovoru v bulleenerčine, ktorý predniesol  RNDr. Ondrej Rozložník.“ Povedal pre náš portál predseda KNS v Dobšinej pán Tibor Harmatha.

Foto & video: Redakcia MD