Kultúra

Streda patrila tvoreniu zo sadry

 

V stredu 22.januára si prišli na svoje všetci, ktorí radi tvoria. V tomto roku, sa totiž v priestoroch herne Mestského kultúrneho strediska, usporiadali prvé tvorivé dielne. Tie sa niesli v znamení tvorenia zo sadry. Sadra je ľudstvu dobre známa a jej používanie siaha do čias stavby Cheopsovej pyramídy. V strednej Európe, sa sadra začala používať až v rannom stredoveku a to ako malta ma murovanie. No neskôr svoje uplatnenie našla ako hmota na zdobenie, či tvorbu umeleckých diel, začiatkom obdobia baroka. Tvorivé dielne sa tak v utorok zamerali na výrobky z tisícročia človekom používaného materiálu.

Ako pre náš portál povedala Mgr. Janka Borošová zo ZUŠ v Dobšinej, ktoré dielne organizovalo: „Dnešnej tvorivej dielni sme dali názov Tvorenie zo sadry. Chceli sme ukázať tento tradičný materiál v netradičnej podobe. Deti si mali možnosť vyskúšať prípravu sadrovej hmoty, jej odlievanie do silikónových foriem rôznych motívov. Hotový odliatok si deti mohli dotvoriť podľa vlastnej fantázie temperovými farbami a lakom.“ Ako môžete vidieť na fotografiách, deti si sadru ihneď obľúbili a pod ich rukami, začali vznikať malé umelecké diela.

„Sme radi, že je o tvorivé dielne taký veľký záujem. Máme pre návštevníkov pripravené ďalšie zaujímavé aktivity, vo februári budeme vyrábať živicové šperky, čo je zaujímavá a veľmi pekná technika tvorby. Radi by sme privítali aj viac dospelých, aby prišli s nami stráviť niekoľko kreatívnych popoludní.“ Dodala pre náš portál v závere Ing. Mária Rybárová, riaditeľka CVČ v Dobšinej, ktoré sa v tématike a organizovaní dielní delí rovným dielom so ZUŠ. 

{gallery}foto_organizacie/cvc_sadra{/gallery}

Poskytnuté foto: CVČ Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »