Kultúra

Spojená škola zažila veselý fašiangový týždeň

Fašiangy ako symbol veselosti, hravosti, zábavy, hodovania… Boli v minulosti súčasťou života vo všetkých regiónoch Slovenska. V súčasnosti sa realizujú vo veľmi redukovanej podobe. Fašiangové obdobie sa začína v čase od Troch kráľov a trvá do Popolcovej stredy. Je to vlastne obdobie prechodu od zimy do jari. V náväznosti na tradičnú ľudovú kultúru a poukázanie na staré zvyky a tradície sa v termíne od 18. do 22. februára 2016 v Spojenej škole (Nová 803) v Dobšinej realizoval veselý fašiangový týždeň.

V pondelok boli žiaci konfrontovaní s interaktívnou prezentáciou fašiangových tradícií na Slovensku i našom regióne. V utorok prebiehal hádankový turnaj o fašiangovú dobrotu. Dvojica súťažiacich z každej z každej triedy musela zapojiť všetok svoj um a dôvtip a dopracovať sa až do samotného finále. Streda patrila medzi najnáročnejšie dni. Vyžadovala zapojenie a zrealizovanie všetkej fantázie a predstavivosti, výsledkom čoho bola výzdoba interiérov a zhotovenie nápaditej fašiangovej nástenky.

Nasledujúci deň bol dňom návštev, kedy dve hostiteľské triedy prijali jednu triedu hosťujúcu. Úlohou hostiteľov bolo pripraviť pre návštevu zábavný, inšpiratívny program. Hostia samozrejme nemohli prísť s prázdnou rukou. Deň návštev končil konzumáciou tradičného fašiangového pokrmu, sladkých, voňavých šišiek. A to už prišiel piatok, najveselší záver fašiangového týždňa, ktorý sa niesol v duchu fašiangového vyučovania.

Nielen žiaci, ale aj pedagógovia neváhali popustiť uzdu svojej fantázie, či ukázať svoj zmysel pre humor. Na radosť všetkých žiakov vstupovali učitelia do tried nie ako prísny, vždy niečo vyžadujúci pedagóg, ale ako rozšafná, veselá maska. V závere sa všetci žiaci i zamestnanci predviedli vo fašiangovom sprievode a za tónov pesničky „Fašiangy, Turice…“ ukončili jeden vydarený, zmysluplný, pozitívnymi emóciami naplnený týždeň. Celkovú bodku za fašiangami v spojenej škole dal piatkový popoludňajší karneval, ktorý mal pod záštitou Školský klub detí. Fašiangy sa skončil, ale ich hlavný symbol – hravosť, veselosť, zábava, ostanú v srdciach všetkých ešte veľmi dlho.

Mgr. Božena Sentpéteryová & Mgr. Iveta Csisková