So seniormi pracujú inovatívnym spôsobom formou kreatívnej tvorby a regionálnej gastronómie

Projekty pre občanov mesta, ktoré ich dokážu vytrhnúť z bežného stereotypu už dlhodobo organizuje Centrum voľného času v Dobšinej. Ako nám priblížila riaditeľka CVČ, Ing, Mária Rybárová, centrum voľného času je prioritne určené pre deti a mládež, ale snahou všetkých pracovníkov je, aby to bolo zariadenie blízke všetkým. V dopoludňajších hodinách sa preto otvára priestor pre činnosť s mamičkami na materskej dovolenke, alebo s seniormi.  V predošlých rokoch chodili seniori z Dobšinej hlavne na počítače, kde ich učili základy práce s počítačom, neskôr  hľadali aj iné možnosti, kde kreatívna činnosť sa zdala byť vhodnou voľbou. Záujem o tento záujmový útvar je pritom dnes veľký a možno ho v celookresnom meradle zaradiť medzi inovatívne.

„Krúžok vznikol minulý školský rok, v tomto roku realizujeme pre veľký záujem dva krúžky. Stretávame sa každú stredu od 10:00 do 12:00 hod. Našim cieľom je rozvíjať kreativitu, učiť sa tradičné i nové techniky tvorenia, vyrobiť si vlastnoručne zhotovený úžitkový, alebo dekoračný predmet, zmysluplne tráviť voľný čas, stretávať sa, no najmä aktívne žiť. Nechcem povedať, že cieľom je vytiahnuť dôchodcov zo zabehnutého stereotypu, pretože naše úžasné žienky žijú aktívnym životom vo všetkých smeroch, športujú, spievajú, zapájajú sa do spoločenského života.“ Hovorí s úsmevom Ing. Rybárová.

Okrem tradičných ručných prác sa v tomto záujmovom útvare venujú  originálnym technikám tvorby, ako plstenie, živicové šperky, batika, kumihimo, a mnoho ďalších. Členky krúžku si vyrobili mnoho pekných vecí ako zápisníky, náramky, venčeky, či náušnice. Odniesli si domov mnoho praktických výrobkov, darčekov, ktorými potešili seba a svojich blízkych. Pracovníkov centra tešia aj reakcie detí a vnúčat, ktoré neraz poznamenajú aké majú šikovné mamky a babky. Aktuálne sa venujú technike Paverpol.

„Vo dvoch krúžkoch máme momentálne prihlásených 20 členov. Naši seniori s nami spolupracujú aj inak, zúčastňujú sa našich kultúrnych akcií, chodia s nami na turistiky, s vnúčatkami sa zúčastňujú na Dni starých rodičov a navštevujú aj krúžok Regionálna gastronómia, kde varia tradičné recepty z Dobšinej. Posledne varili „bob“. Recepty si dôkladne zapisujeme a hľadáme spôsob, ako ich priblížiť mladšej generácii. Ak máte nejaký dobrý nápad, dajte nám o ňom vedieť.“ Uzavrela Ing. Mária Rybárová, ktorá spolu s Bc. Bibiánou Slovákovou vedie záujmový útvar.

Text: Juraj Karika, foto: CVČ Dobšiná