Kultúra

Slováci z južnej zeme na návšteve v Dobšinej

 

Dňa 16. 07. 2017, v 5. nedeľu po sv. Trojici, sme na pôde dobšinského Evanjelického cirkevného zboru privítali hostí – Slovákov z „južnej zeme“, konkrétne zo Srbska (Vojvodina), z Báčskeho Petrovca. Jednalo sa o spevácke teleso Musica Viva, ktoré vzniklo v tomto mestečku v roku 2000. Snahou týchto spevákov je zachovávať slovenské povedomie, kultúru a zvyky v inojazyčnom prostredí. Za týmto účelom tento spevácky súbor spolupracuje aj s Maticou slovenskou v Srbsku. Na Slovensko prišli na základe pozvania MUDr. Jána Zachara z Telgártu, ktorý vedie dve veľké spevácke telesá, menovite Chrámový zbor apoštola Pavla v Brezne a ekumenické spevácke teleso Krédo – Viruju.

Na službách Božích naši hostia poslúžili zaspievaním piesní, z ktorých posledná bola „Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj …“ Pri nej sme si viacerí uvedomili, že Slováci z južnej zeme majú k našej vlasti snáď aj vrelší vzťah než my, ktorí tu žijeme a ktorí mnohé veci, či už ohľadom nášho jazyka alebo svojbytnosti vnímame celkom samozrejme. Je obdivuhodné, že generácie Slovákov v Srbsku si dokázali zachovať svoju identitu a reč v cudzom prostredí skoro celé 3 storočia, a to najmä vďaka chrámom a školám, ktoré si v tomto prostredí budovali. S našimi hosťami sme tak smeli prežiť pekný čas a spoločenstvo, odpovedali sme na ich otázky o živote u nás a tiež sme sa pýtali na to, ako sa žije Slovákom v Srbsku. Veríme, že to nebolo naše posledné stretnutie.

Mgr. Rado Gdovin, ev. farár, foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »