Školy v Dobšinej ukončujú štrajk

Od štvrtka 29. novembra, by už podobné oznamy ako sme mali možnosť vidieť na bráne Špeciálnej základnej školy v Dobšinej (na fotografií) rodičia a ani žiaci nemali zbadať ani na jednej zo škôl na území mesta Dobšiná. Odborári po troch dňoch štrajku totiž informovali, že ukončujú svoj štrajk za lepšie platy učiteľov, pričom ich najzávažnejšou požiadavkou bolo ich navýšenie o 10%. Počas dní štrajku mali mnohí pracujúci rodičia problémy s tým, kam umiestniť svoje deti, no našli sa aj takí, ktorí sa štrajku potešili.

Ako nám povedali žiaci zo Špeciálnej základnej školy v Dobšinej, ktorí do školských lavíc zasadli už včera „veľká škoda, že štrajk už nie je, bolo by nám lepšie doma a učitelia by tento štrajk mohli zopakovať“ uviedli žiaci s dávkou humoru. Pripomeňme, že masový štrajk učiteľov začal v pondelok 26. novembra a školskí odborári prezentovali jeho neobmedzené trvanie a  zrušenie podmieňovali dohodou s vládou o navýšení ich platov.

V prvý deň sa do učiteľského štrajku zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. To je približne o desať percent menej, ako odborári očakávali, no v samotnom Košickom kraji bolo zapojených do štrajku rekordných 93% škôl. Predseda vlády Róbert Fico sa podľa mnohých vyhýbal priamemu dialógu so zástupcami zamestnancov školstva a jeho ministri ponúkli odborom navýšenie platov učiteľov o 5%, čo ale odborári neakceptovali a trvali na pôvodných 10%.

Štát vraj naďalej hľadá spôsoby, ako chýbajúce prostriedky na platy učiteľov nájsť v spoločnej kase. V meste Dobšiná sa do štrajku zapojili všetky školy okrem materských škôl na uliciach SNP a P.J. Šafárika, čo odôvodnili aj tým, že v škôlkach chýba zástupca odborov, ktorý by prípadný štrajk koordinoval. Za Spojenú školu v Dobšinej, organizačnú zložku Gymnázium sme oslovili RNDr. Vieru Hroncovú. „Dnes prerušujeme náš štrajk k 18:00 hod. a štvrtok, piatok pôjdeme do práce a budeme sledovať ďalšie pokyny o tom ako sa rozhodne rada.“ Povedala pre náš portál zástupkyňa odborov na miestnom gymnáziu. Pre všetkých žiakov znamená ukončenie štrajku učiteľov, že do školských lavíc sa celoplošne vrátia už vo štvrtok.

Foto: Redakcia MD