Škôlkari priblížili tradíciu pochovávania basy

Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy, hodovania a pitia, trvajú od Troch kráľov do Popolcovej stredy a končia ,,pochovávaním basy“. V mnohých regiónoch Slovenska si ľudia tieto tradície uchovávajú v redukovanej podobe dodnes. V našom meste sa rozozvučala pieseň: ,,Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde“ v podaní malých škôlkarov v posledný februárový deň. Sprievod masiek, s hudobným doprovodom muzikantov Borisa Nezbedu a Karola Kúna, smeroval od Materskej školy na Námestie baníkov. Pred Mestským úradom sa deti v dobových kostýmoch predstavili krátkym kultúrnym programom.  Dievčatá ako plačky, richtár, bubeník, či farár sa  na záver rozlúčili s basou a symbolicky ju pochovali. Divákom boli ponúknuté voňavé šišky a deti boli, okrem zaslúženého potlesku odmenené aj sladkou odmenou od pána primátora. Riaditeľstvo MŠ týmto ďakuje, p. primátorovi J. Slovákovi,   p. B. Nezbedovi, p. K. Kúnovi , p. S. Prokopovi a rodičom účinkujúcich detí za pomoc a spoluprácu.

Janka Blašková, MŠ SNP, foto & video: Juraj Karika