Schválili aj odchyt túlavých psov

V poradí už 19. zasadanie Mestského zastupiteľstva sa po prečítaní zákonných noriem a otvorení primátorom mesta Karola Horníka (Smer-SD) zahájilo prvým bodom rokovania, ktorým bolo VZN o zmene územného plánu mesta Dobšiná o ktorom sme vás informovali. Svoje požiadavky na pôde zastupiteľstva predniesli Ing. Michal a Martin Hudecovci, ktorí uviedli skutočnosti, ktoré si môžete vypočuť vo forme priloženého audio súboru. Poslanci napokon schválili toto VZN jednohlasne.

Ďalej vystúpila hlavná kontrolórka mesta Mgr. Eva Mihóková s kontrolou plnenia uznesení. Kontrolórka konštatovala, že od posledného zastupiteľstva má mesto splnené všetky uznesenia. Mihóková pokračovala správou z kontroly spravovania parkoviska v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni,  v ktorej uviedla, že „nájomca uhrádzal mesačne 35% z určených percent a celkovo bolo mestu odvedených 10424 eur a celková tržba predstavovala 29 784 eur. Pre mesto je naďalej výhodné prevádzkovať parkovisko a nedostatky som nenašla.“ Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o. na parkovisku zamestnával v letnej sezóne 2012 dvoch občanov na dohodu o vykonaní práce a piatich študentov na brigádnickú činnosť. Vyplatené mzdové prostriedky predstavovali  5 834,58 eur.

Piatym bodom bolo neslávne známe zdražovanie poplatkov za vykonávanie administratívnych činností mestom Dobšiná, o ktorom sme vás informovali v článku „Dobšiná zvýši viaceré poplatky“ . Prednosta mestského úradu Stanislav Holienčík informoval poslancov, že k takémuto kroku je samospráva nútená pristúpiť zo zákona, ktorý celoplošne rieši poplatky na území SR. Poslancom preto iné nezostávalo, iba jednohlasne tento bod programu schváliť. Nasledovalo rokovanie o  prevádzkovom poriadku pohrebísk. Tento bod bol taktiež schválený, no výhradu mala poslankyňa Dúdorová ohľadom odpadu z cintorínov. Obe jamy(jimky) sú vraj nedôstojné a preto sa poslanci slovne dohodli s konateľom Podniku služieb Tiborom Harmathom na ich skvalitnení a rekonštrukcii.

V bode „rôzne“ sa na rad dostala aj verejnosťou sledovaná žiadosť obyvateľky Dobšinej Petronaly Bartaluzziovej, ktorá sa v spolupráci s našou redakciou rozhodla žiadosťou upovedomiť vedenie mesta o probléme túlavých psov. S radosťou vám dnes môžeme oznámiť, že táto snaha priniesla svoje ovocie vo forme prijatia uznesenia, ktoré jasne hovorí o odchyte túlavých psov. Ako otvorene povedal náčelník Mestskej polície Michal Gergoš:

Občianka má úplnú pravdu, pretože situácia s túlavými psami je dosť kritická“. Zastupiteľstvo uložilo mestskej polícií realizovať odchyt túlavých psov prostredníctvom oprávnenej osoby (najatej firmy) a informovať verejnosť o tomto opatrení, ale aj platnom VZN, ktoré podobné prípady rieši prostredníctvom mestských novín a rozhlasu. Video z tohto bodu rokovania nájdete pod článkom. Naša redakcia ďakuje 71 občanom, ktorí podporili myšlienku pomoci psom, ale aj zvýšenie bezpečnosti svojim online podpisom pod iniciovanú petíciu.

Foto, video, audio: Redakcia MD

{youtube} xwj4a9sZLiU {/youtube}