Schátraný areál „U Haaka“ v Dobšinej pomaly ožíva

Vážení spoluobčania, dovoľte mi, aby som vás informoval o ďalších aktivitách, ktoré naša spoločnosť  bude realizovať v najbližších mesiacoch.  Asi mnohí z vás už zaregistrovali čulý ruch, ktorý začal v bývalej stolárskej firme Donabyt, prípadne tým skorej narodeným ešte známej pod starým názvom „U Haaka“. Všetko to začalo ešte v roku 2015, kedy sa spoločnosti Mestské lesy Dobšiná podarilo zakúpiť za veľmi výhodných podmienok prostredníctvom opakovanej dražby  veľkú prevádzkovú halu v tomto areáli. Vzhľadom na naše ďalšie plánované podnikateľské zámery sme sa neskôr začali zaujímať o celý areál bývalého stolárstva, ako budov tak i pozemkov.

Kvôli rôznym dlžobám bývalých majiteľov to bola pomerne náročná operácia. Nakoniec po schválení zámeru dozornou radou a valným zhromaždením našej spoločnosti sme našli s majiteľmi riešenie a po niekoľko mesačnom jednaní sme prostredníctvom dohody s exekútormi vyrovnali pohľadávky veriteľov a za zostatkovú hodnotu odkúpili celý areál. Treba zdôrazniť, že významný dlh mali majitelia aj voči mestu Dobšiná, čím sa tento dlh prakticky vyrovnal.

To bol len prvý krok na dlhšej  ceste, ktorá bude okrem iného viesť aj k rozšíreniu počtu pracovných miest v našom meste. Už niekoľko mesiacov postupne pripravujeme v zmysle plánu hlavných úloh projekty na rozšírenie našich činností o piliarsku a stolársku výrobu, spracovanie biomasy, sušenie reziva a výrobu štiepaného palivového dreva pre širokú verejnosť.

Všetko má svoju postupnosť a tak sme aj my museli čakať na schválenie búracieho povolenia pre odstránenie pôvodnej, žiaľ už zdevastovanej, starej budovy píly. Pripravujeme projekt pre územné a stavebné konanie na výstavbu oceľovej haly, ktorá bude slúžiť ako skladové priestory. Je potrebné opraviť strechu na administratívnej budove, zabezpečiť znovuzavedenie vody, elektrickej energie a zriadenie kúrenia na biomasu.

Začiatkom roka sme zakúpili linku na výrobu štiepaného dreva, ktoré by sme verejnosti chceli ponúknuť už v priebehu niekoľkých mesiacov. Postupnými krokmi  sprevádzkujeme aj stolársku dielňu, ktorá by spolu so sušičkou, štvorstrannou frézou a ďalšími strojnými zariadeniami, mala svojimi produktmi vyplniť dieru na trhu v našom regióne. Okrem toho plánujeme spolu s mestom Dobšiná ďalšie aktivity prostredníctvom sociálneho podniku, ktoré by mali poskytnúť prácu najmä dlhodobo nezamestnaným občanom. O prípadných nových pracovných miestach ale i všetkých ďalších novinkách vás budeme naďalej informovať.

Marcel Kollárik, konateľ ML Dobšiná, spol. s r. o.