Aktuality

Sťažený separovaný zber v Dobšinej

 

Zber separovaného odpadu sa v našom meste prevádza od roku 2007 a to najmä z domácností na území mesta. Za posledných päť rokov sa tak stalo separovanie samozrejmosťou, na ktorú si mnohí obyvatelia Dobšinej zvykli a túto možnosť vítajú a zapájajú sa do nej.

Nájdu sa však aj takí, ktorí separovanie naďalej ignorujú, prípadne je im zber značne sťažený. V neposlednom rade sa dá povedať aj to, že niektorí sú najväčšími producentmi najčastejšie využiteľných komodít, no separovanie neprevádzajú.  Jedná sa predovšetkým o početné pohostinstvá a zariadenia, v ktorých sa podáva alkohol. V meste Dobšiná sme ich napočítali 11, čo je úctyhodné číslo vzhľadom na to, že mesto samotné má iba okolo 5200 obyvateľov.

 

V minulosti sme sa spýtali aj v samotných pohostinstvách na riešenia, ktoré bežne praktizujú pri nakladaní s odpadmi a zistili sme dosť zvláštne praktiky, z ktorých sú mnohé prinajmenšom diskutabilné. „Pokiaľ máme sklenené fľaše, ktoré nevieme vrátiť, riešime to jednoducho. Fľaše sa rozbijú, sklo sa zmieša s bežným komunálom a zbavujeme sa ich takýmto spôsobom. Pet fľaše zase režeme, prípadne rovno pálime,“ priznal otvorene pre náš portál pracovník jedného z pohostinstiev.

 

Mnohí vidia problém v tom, že pohostinstvá a teda podnikatelia a právnické osoby si za separovaný zber musia platiť, pritom by bezplatné separovanie ako u bežných občanov uvítali. Ako sme sa dozvedeli, problémom má byť VZN mesta Dobšiná o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom č. 108 z roku 2008.

 

Spýtali sme sa na to vedúceho odboru výstavby Jaroslava Oravca, ktorý nám poskytol stanovisko: „ Zber separovaného odpadu z domácností prevádza určená spoločnosť. V poslednom období sme zaznamenali sťažnosti nevyvážania zberu napríklad z lekárskeho strediska, na čo sme firmu upozornili a náprava bola zjednaná. Obyvatelia a domácnosti, ktoré ale nemajú kontajnery na tento zber si musia pomôcť napríklad vrecami, do ktorých dajú príslušný zberný obsah a je zaručené, že firma ho od občanov aj tak prevezme. Hlavné je, aby obsah zodpovedal práve zbieranej komodite.“ Povedal pre náš portál Jaroslav Oravec.

 

Problematické VZN najmä pre podnikateľov hovorí, že právnické osoby a fyzické osoby podnikatelia si zber separovaného odpadu, ktorý nepochádza zo zložiek komunálneho odpadu, zabezpečujú na vlastné náklady prostredníctvom oprávnenej organizácie, alebo si zabezpečujú odvoz vlastnými prostriedkami do organizácie oprávnenej na výkup druhotných surovín, pričom sú povinný takéto odovzdanie druhotných surovín dokladovať potvrdením výkupne. To všetko ale stojí nemalé finančné prostriedky.

 

Je dnes jasné, že podnikateľom sa za separovanie platiť nechce a tak nakladajú s odpadom neraz tak, že ho „maskujú“ do bežného komunálneho odpadu. No pri ich evidentne zvýšenej produkcii nastáva otázka, či má samotné separovanie zmysel ak ho nerealizujú tí, ktorí vytvárajú najviac odpadových komodít vhodných na separovanie. Taktiež obyvateľom, ktorí nemajú k dispozícií zberné kontajnery sa tak separovanie značne komplikuje.

 

Ilustračné foto: dobsincan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »